پرسش های متداول

کاربران گرامی و بازدیدکنندگان گرامی شرکت زیست فرآیند تولید پایدار، پرسش های متداولی که توسط شما و دیگر عزیزان مطرح شده را در این بخش گردآوری کرده ایم و امیدواریم پرسش هایی که در مورد پالونیا و نحوه سفارش در ذهن شما ایجاد شده را برطرف کرده باشیم، در صورتی که سوالی داشتید که در این بخش قادر به یافتن آن نبودید، با ما در تماس باشید، ما همواره آماده شنیدن صدای گرم شما هستیم.
اگر درخت کف بر نشود چه مشکلی ایجاد می کند؟

اگر عملیات کف بر کردن پالونیا انجام نشود، مشکلات ذیل ایجاد می گردد:
۱- کاهش ارتفاع گرده بینه درخت و بطبع کاهش تولید چوب
۲- رشد کج درخت و انحنای گرده بینه و گاها ایجاد مشکل در روکش گیری از گرده بینه
۳- تمایل درخت به رشد جانبی بجای رشد سیلندریک و عمود و صاف درخت

دوره برداشت ۵ ساله پالونیا بهتر است یا دوره ۸ ساله؟ چرا قیمت چوب ۸ ساله با چوب ۵ ساله متفاوت است؟

معمولا چوب تولیدی در سال هشتم بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر قطر دارد، شکل دهی راحت تری برای تولید الوار با عرض مناسب و نیز روکش گیری را دارد.
اما اگر هدف تولید چیپس چوب و خاک اره باشد تفاوتی بین چوب ۴ ساله و ۸ ساله پالونیا از نظر قیمتی وجود نخواهد داشت. چوب پالونیا چون سبک است و کارخانه های تولید چیپس چوب و خاک اره، چوب را به صورت تنی خریداری می نمایند، قیمت چوب خشک شده پالونیا یک دوم تا یک چهارم قیمت اصلی آن و به صورت تُنی نرخ گذاری می گردد.
بنابراین بهترین کار این است که کشاورز به جای دوره ۵ ساله، دوره قطع درختان پالونیا را به ۸ سال افزایش دهد چون هم تولید چوب در سه سال آخر منتج به سال هشتم برابر ۵ سال اول است و هم اینکه چوب به جای تن به متر مکعب خرید و فروش می گردد.

قراردادهای تضمینی خرید چوب، که برخی شرکت ها و فروشندگان نهال پالونیا آن را تبلیغ میکنند، تا چه اندازه عملی هستند؟ آیا این قراردادهای غیر قابل اجرا، تنها بهانه ای برای فروش نهال به قیمت دهها برابر نرخ بازار نیست؟!!
اگر پاسخ این سوال صادقانه داده شود، غیر ممکن است شرکتی وجود داشته باشد که قراردادی خرید تضمینی چوب را با کشاورز امضاء نموده و تضمین واقعی که همان ارائه ضمانت نامه بانکی است را پیوست قرارداد کرده باشد. از جهت انجام ناپذیری چنین کاری، تصور کنید چطور ممکن است، یک فروشنده نهال بتواند، برای هزاران کشاورز بابت خرید چوب تولیدی، آنهم برای یک دهه بعد این تعداد ضمانت نامه بانکی را صادر کند؟!! بنابراین هیچ شرکتی، از این قاعده مستثنی نخواهد بود.
روند خرید و فروش چوب برای یک بنگاه اقتصادی، زمانی ادامه دارد که خرید و فروش چوب پالونیا واقعا توجیه اقتصادی داشته باشد. قطعا اگر خرید چوب پالونیا توجیه اقتصادی نداشته باشد، غیرممکن است یک بنگاه اقتصادی و یا شرکت خصوصی، به واسطه صرفا داشتن قرارداد با کشاورز بدون داشتن استطاعت مالی، همچنان بتواند چوب پالونیا را خریداری کند، اما امکان فروش آن را به هر دلیل در بازار مصرف نداشته باشد.
به همین دلیل است که برخی تولیدکنندگان و فروشندگان نهال پالونیا، در قراردادی که تحت عنوان خرید تضمینی چوب از کشاورز طرف قرارداد دارند، هیچگاه قراردادی که حاوی ضمانت نامه بانکی باشد را با کشاورز مبادله نمی کنند. بنابراین اگر کشاورزی وارد بحث تولید چوب می شود، نباید به امید این قراردادهای تحت عنوان تضمینی، اما بدون پشتوانه و ضمانت نامه بانکی باشد.
لذا شرکتی واقعا حمایت کننده کشاورز خواهد بود که بتواند همراه با تولید و ارائه نهال با کیفیت آن را با قیمت مناسب به کشاورز ارائه نماید، نه اینکه به بهانه خرید تضمینی چوب قیمت را نهال با دهها برابر نرخ بازار مصرف محاسبه و به کشاورز بفروشد. شرکتی واقعا حمایت کننده کشاورز خواهد بود که با ارائه اطلاعات فنی، در بحث تولید نهال پالونیا صادقانه عمل کرده، از اغراق گویی و دادن وعده های غیرعملی خودداری کند.
اگر هم شرکتی یا تولید کننده ای قول همکاری برای خرید چوب کشاورز را می دهد، کشاورز نباید این وعده های غیر عملی را باور کند.
نکته بعدی در امکان ناپذیری قرارداد تضمینی خرید چوب که باید به آن ذکر کرد، بحث نرخ گذاری قیمت خرید چوب می باشد. چون هیچ کس قادر نیست از همین امروز دقیقا قیمت چوب در چهارسال یا ده سال بعد را دقیق پیش بینی کند. بنابراین در قراردادهای خرید تضمینی، احتمالا نرخ خرید چوب ناعادلانه و به زیان کشاورز نرخ گذاری می گردد و اگر کشاورز آن را نپذیرد براحتی چنین قرارداد یکطرفه ای فسخ می گردد. بنابراین کشاورزان محترم به جای انعقاد قراردادهای بدون پشتوانه و فاقد ضمانت نامه بانکی معتبر، بهتر است با پذیرش ریسک اقتصادی تولید چوب پالونیا وارد این حوزه شده و اگر زراعت چوب پالونیا را شروع می کنند، تنها با اتکا به تحلیل اقتصادی دقیق بازار باشد، نه به امید وجود قرارداد تضمینی خرید چوب، که عملا قرارداد بدون پشتوانه و یکطرفه محسوب می شود.
دامنه دمایی حداقل و حداکثر سازگاری پالونیا در منابع علمی به چه مناطقی محدود می شود؟ امکان کشت پالونیا در چه اقلیم هایی وجود دارد؟

دامنه سازگاری پالونیا
پالونیا فورتنی از ۱۵- تا ۴۵+
پالونیا تومنتوسا از ۲۲- تا ۴۵+

به طور خلاصه:

هر زمان پالونیای ۴ ساله به قطر ۲۰ سانتی متر، در یک منطقه مشاهده شود، می توان تا حد زیادی امیدوار بود که پالونیا به آب و هوای آن منطقه سازگاری دارد و اگر پالونیای ۱۲ ساله با قطر ۶۰ سانتی متر مشاهده گردید، سازگاری پالونیا همراه با تولید اقتصادی با آن منطقه قطعی بوده است. در شهرهایی چون، گرگان، رشت، ساری، مشهد، تهران، کرج، ورامین، قم به خوبی سازگاری پالونیا به اثبات رسیده است.

 

در صورتی که کشاورز بخواهد در زمین زراعی اش پس از بریدن درختان پالونیا، به هر دلیلی قصد داشته باشد پروژه تولید چوب پالونیا را متوقف کرده و گیاه دیگری را جایگزین پالونیا کند، با توجه به توانایی رشد مجدد پالونیا پس از قطع، کشاورز با چه روشی می تواند پالونیا را به کلی از مزرعه خود حذف کند؟

بله، راه حل آسانی وجود دارد.
راه حل: پس از بریدن درخت پالونیا، اگر قصد حذف کردن کامل پالونیا در زمین در اولویت کشاورز باشد، راه حل بسیار ساده ای وجود دارد. پس از برش درخت چند عدد سوراخ به قطر ۱ و عمق ۱۰ سانتی متر با استفاده از یک دریل شارژی ایجاد کرده و داخل حفره ها یک علف کش عمومی (معمولا علف کش رانداب) ریخته و با چوب پنبه یا نایلون دهانه سوارخ ها را ببندید.
پس از ۱۰ روز تمام ریشه های درخت در داخل زمین حتی تا ریزترین آنها مرده و خشک می شود. کنده اصلی بعد از پوسیدن با تراکتور خارج می شود و ریشه های فرعی نیز در داخل زمین باقی مانده و تبدیل به کود گیاهی خواهد شد. علف کش عمومی نیز پس از ۱۰ روز تجزیه و به مواد آلی دیگر تبدیل خواهد شد.

چه قطری از درخت پالونیا قابلیت فروش دارد؟ و در سال چندم پس از کشت به قطر مناسب برای تولید الوار صنعتی با گرید عالی خواهد رسید؟

اگر درخت پالونیا با تراکم ۱۲۵۰ اصله درخت با فاصله ۲×۴ متر کاشته شود، برداشت اول می تواند با قطع نیمی از درختان (۶۲۵ اصله درخت) به صورت یک در میان در سال چهارم انجام گیرد. پس از قطع تراکم از ۱۲۵۰ اصله به ۶۲۵ اصله کاهش پیدا کرده و فاصله از ۴×۲متر به ۴×۴ تبدیل خواهد شد. اخیرا کشورهای اروپایی بیشتر این مدل را توصیه می کنند. چون چوب بیشتری در واحد هکتار قابل برداشت می شود.
اگر به فایل ذیل که به فرمت پی دی اِف ارسال شده توجه بفرمایید، قطر پالونیا در سال چهارم حدود ۲۰ سانتی متر خواهد شد که مناسب الوار صنعتی نخواهد بود اما به عنوان پایه معادن قابلیت کاربرد دارد و احتمالا براحتی ۱۰۰ تن چوب تر یا ۱۰۰ متر مکعب چوب خشک پالونیا قابل استحصال خواهد بود.
از ۶۲۵ درخت باقی مانده، ۳۱۲ درخت با قطر حدود حداقل ۳۵ و حداکثر ۴۰ سانتی متر در برداشت سال ۸ استحصال خواهد شد. چوب پالونیا با قطر ۴۰ سانتی متر در رده الوار صنعتی با گرید متوسط قرار می گیرد.
اکنون در سال هشتم تراکم باغ پالونیا به ۸×۴متر تبدیل شده است که برداشت بعدی می تواند در سال ۱۲ صورت گیرد. قطر چوب در سال دوازدهم حداقل ۵۰ و حداکثر ۶۰ سانتی متر و از نوع الوار صنعتی از نوع گرید عالی خواهد بود که گزینه فوق العاده و عالی برای صنایع مبلمان خواهد بود.
حال در سال دوازدهم نهالهایی که در سال چهارم قطع شده بودند، اکنون با رشد مجدد ۸ ساله شده اند و می توانند دوباره در سال دوازدهم برداشت شوند.
و این چرخه برداشت مکرر هر ۴ سال یکبار تکرار خواهد شد و شما با یک کارخانه تولید چوب روبرو هستید که انرژی اش را از خورشید و طبیعت می گیرد، برای شما پول چاپ می کند، برای همسایگان باغ شما، عطر و زیبایی و برای ساکنان کره زمین اکسیژن.
درخت پالونیا در اسپانیا به درخت اکسیژن Oxygen Tree معروف شده است.

پالونیا تا چه حد می تواند شوری آب یا خاک را تحمل کند؟ آستانه تحمل پالونیا در خاکها و آبهای شور چقدر است؟
اگر شوری از ۶۰۰۰ میلی گرم نمک در یک کیلوگرم خاک (یا یک لیتر آب) فراتر نرود، هیچ مشکلی برای تولید اقتصادی پالونیا بوجود نخواهد آمد. البته پالونیا تا شوری ۱۰،۰۰۰ میلی گرم نمک در یک کیلوگرم خاک (یا یک لیتر آب)  هم خشک نمی شود، اما تولید اقتصادی آن به شدت کاهش می یابد.
 برای آشنایی بیشتر با واحدهایی که شوری خاک را بیان می کنند، اجازه دهید به طور ساده درجه شوری تشریح شود.
شوری عبارت است از مقداری نمک حل شده در آب، مثلا اگر ۱۰ گرم نمک را در یک لیتر آب حل کنیم، اصطلاحا شوری خاک ۱ درصد خواهد بود، که درخت پالونیا بیشتر از آن را هرگز تحمل نکرده و خشک می شود.
شوری خاک علاوه بر درصد با واحد پی پی اِم (یک در میلیون) یا ppm یا میلی گرم بر لیتر هم بیان می شود.
پس شوری یک درصد=۱۰،۰۰۰ppm
یا ۱۰ هزار میلی گرم نمک بر هر کیلوگرم خاک
بنابراین پالونیا در شوری خاک و یا آب بالاتر از درجه ۱۰ هزار خشک می شود و در شوری بالاتر از درجه ۶ هزار تولید اقتصادی مناسب نخواهد داشت.
شوری علاوه بر واحد درصد و پی پی ام با واحدهای دیگری نیز بیان می شود که معمولا در برگه های آزمایش خاک و آب درج می شود. درجه شوری چون از طریق هدایت الکتریکی (EC) جریان برق اندازه گیری می شود و بدیهی است هدایت الکتریکی آب مقطر صفر است و جریان برق را از خود عبور نمی دهد. اما اگر به آب مقطر نمک اضافه شود، به تدریج جریان برق را از خود عبور داده و هدایت الکتریکی آن بالا می رود. واحد هدایت الکتریکی در برگه آزمایش خاک یکی از سه واحد ذیل است که همه برابر و معادل همدیگر هستند:
dS/m=mmhos/cm=mS/cm
dS/m=deciSiemens/meter
دسی زیمنس برمتر
mmhos/cm=milliMhos/centimeter
میلی موهس بر سانتی متر
mS/cm=milliSiemens/centimeter
میلی زیمنس بر سانتی متر
برای تبدیل واحدهای EC به واحد PPM یا درصد نمک، به راحتی از فرمولهای ذیل استفاده می شود.
مثلا اگر در برگه آزمایش خاک یا آب، EC بین ۰.۱ تا ۵ باشد آن را در ۶۴۰ ضرب کنید و ppm (میلی گرم نمک بر لیتر) را بدست آورید.
اگر در برگه آزمایش خا‌ک یا آب، EC  بالاتر از ۵ باشد، آن را در ۸۰۰ ضرب کنید و ppm (میلی گرم نمک بر لیتر) را بدست آورید.
مثلا اگر در برگه آزمایش خاک یا آب مزرعه شما، EC=6.12 dS/m باشد، شوری خاک بر حسب ppm (میلی گرم نمک بر لیتر) برابر
PPM=EC×۸۰۰=۶٫۱۲×۸۰۰=۴۸۹۶
۴۸۹۶ میلی گرم نمک در یک کیلوگرم خاک
یا ۴۸۹۶ میلی گرم نمک در یک لیتر آب
پس اگر در آزمایش خاک EC=6.12 شد، نهایتا برای هر یک کیلو خاک یا یک لیتر آب نزدیک به ۵۰۰۰ میلی گرم نمک وجود دارد.
حالا آیا می توان در این مزرعه پالونیا کاشت؟
پاسخ: بله
اگر شوری تا ۶۰۰۰ میلی گرم نمک در یک لیتر خاک (یا یک لیتر آب) فراتر نرود، هیچ مشکلی برای تولید اقتصادی پالونیا وجود نخواهد داشت. البته پالونیا تا شوری ۱۰،۰۰۰ میلی گرم نمک در یک کیلوگرم خاک و (یا در یک لیتر آب) خشک هم نمی شود، اما تولید اقتصادی آن به شدت کاهش می یابد.
چه عواملی باعث افزایش نرخ قیمت چوب در سالهای آینده خواهد شد؟

عواملی چون تورم سالیانه، کمبود منابع چوب در ایران، به پایان رسیدن منابع چوب کشورهای همسایه از جمله گرجستان، اجرایی شدن قانون طرح تنفس جنگلها و توقف برداشت چوب، افزایش جمعیت و تقاضای بیشتر بازار مصرف چوب، امکان پذیری صادرات چوب و برابری با قیمت جهانی در صورت موفقیت در اجرای طرح زراعت چوب و صدها عامل دیگر که قطعا باعث افزایش نرخ قیمت چوب در ایران خواهد شد.

برای کاشت پالونیا به منظور حصار زمین یا بادشکن یا برای دور باغ یا برای فضای سبز، چه فاصله ی کاشتی توصیه می شود؟ در صورت وجود دیوار دور زمین یا باغ چطور؟

درخت پالونیا به دلیل انعطاف بالای خود مقاومت زیادی در برابر باد از خود نشان داده و به عنوان یک بادگیر ایده آل عمل می کند.
در صورتی که پالونیا به عنوان حصار و بادگیر دور باغ مورد استفاده قرار گیرد می تواند با فاصله ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر کاشته شود.
در منابع علمی ذکر شده، اگر پالونیا در سال هشتم قطع نشود و تا سال ۱۲ حفظ شود، بهتر است حداقل با فاصله ۴ متر از دیوار کشت گردد.

در واحد هکتار و ۶۲۵ درخت و فاصله ۴×۴ متر چند کیلو عسل را می توان در باغ پالونیا استحصال کرد؟

طبق منابع علمی معتبر، عملکرد ۸۰۰ کیلو تا یک تُن عسل در باغ پالونیا قابل حصول است.

یه کندوی ۲۰ قاب از نژاد خوب و تو محیط پر گل میتونه طی مدت دو هفته حدود ۲۰ کیلو عسل خالص جمع کنه، بنابر این برای یک هکتار حدود ۵۰ کندو لازمه تا از تمام شهد تولیدی گلهای پالونیا در یک هکتار استفاده کنند.
به ازای هر ۱۲ تا ۱۵ درخت پالونیا یک کندوی ۲۰ قاب کافیه که قیمت یک کندوی خوب بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. البته کندوهای گرانتر هم وجود دارد.
چون هیچ گونه سم پاشی روی گلهای پالونیا انجام نمی شه، عسل تولید از نوع ارگانیک بوده و قیمت آن حدود هر کیلو ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان ارزش دارد که برای صادرات مناسب بوده و قیمت جهانی آن میانگین هر کیلو ۵ دلار می باشد.
نهال گلدانی بهتر است یا ریشه ای؟ چرا نهال گلدانی گرانتر است؟ آیا قطع شدن ریشه های نهال ریشه ای در زمان بیرون آوردن نهال برای انتقال، مشکل ایجاد می کند؟
هزینه خرید و حمل نهال ریشه ای خیلی کمتر از نهال گلدانی می باشد و منطقی است که به جای نهال گلدانی از ریشه ای استفاده شود.
نهال گلدانی و ریشه ای هر دو کاربرد خود را دارند و نمی توان گفت که کدامیک بهتر است. معمولا برای کشت زمستانه از نهال ریشه ای و برای کشت بهاره و تابستانه از نهال گلدانی استفاده می شود.
اما علی رغم مقرون به صرفه بودن نهال ریشه ای، تنها مشکل بزرگ و اصلی نهالهای ریشه ای عدم امکان انتقال آنها برای تمام طول سال می باشد. نهال های ریشه ای فقط در زمان خواب زمستانه امکان انتقال و کاشت را دارند. اما نهالهای گلدانی در تمام طول سال قابلیت انتقال و جابجایی را دارند‌.
 در حالی که در اسفندماه که اوج کاشت نهالهای ریشه ای است در برخی مناطق به دلیل یخبندان و برف و باران امکان کشت و آماده سازی زمین وجود ندارد و لذا فرصت کاشت نهال ریشه ای از بین می رود و به ناچار کشاورز مجبور است، بعد از عید نهال گلدانی گرانتر را تهیه کرده و بکارد. زیرا صبر کردن برای اسفند بعدی یکسال کار احداث باغ را به تعویق خواهد انداخت و خرید نهال گلدانی با وجود اینکه گرانتر تمام می شود ولی استفاده از نهال گلدانی، باز هم منطق بیشتری نسبت به تعویق کار برای سال بعد خواهد داشت.
اما چرا نهال گلدانی گران تر است؟ آیا کیفیت آنها از نهال ریشه ای بالاتر است؟
دلیلش کیفیت بالاتر نهال گلدانی به ریشه ای نیست. نهال گلدانی علاوه بر نهال، شامل یک گلدان است (قیمت سطل ۱۲ لیتری خالی حدود ۳۰۰۰ تومان است)، هزینه خاک موجود در گلدان (حداقل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان خاک برای سطل ۱۲ لیتری)، هزینه کارگری گلدان زدن نهال ریشه لخت (بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان هزینه کارگری)، آبیاری و وجین گلدانها برای چند ماه و سود تولیدکننده نهال حدود ۵۰۰۰ تومان، در نهایت قیمت نهال گلدانی را به حدود دو برابر نهال ریشه ای می رساند.
توجه بفرمایید نهال ریشه ای از زمین بیرون آورده شده و به گلدان منتقل می شود و اگر مدعی شده اند که نهال ریشه ای خوب نیست  پس نهال گلدانی هم خوب نخواهد بود چون در نهال گلدانی باز هم از همان نهال ریشه ای استفاده شده است.
چه قطری از درخت پالونیا قابلیت فروش دارد؟ و در سال چندم پس از کشت به قطر مناسب برای تولید الوار صنعتی با گرید عالی خواهد رسید؟

 

اگر پالونیا با تراکم ۱۲۵۰ اصله درخت با فاصله ۴×۲ متر کاشته شود، برداشت اول می تواند با قطع نیمی از درختان (۶۲۵ اصله درخت) به صورت یک در میان در سال چهارم یا پنجم انجام گیرد. پس از قطع تراکم از ۱۲۵۰ اصله به ۶۲۵ اصله کاهش پیدا کرده و فاصله از ۴×۲متر به ۴×۴ تبدیل خواهد شد. اخیرا کشورهای اروپایی بیشتر این مدل را توصیه می کنند. چون چوب بیشتری در واحد هکتار قابل برداشت می شود.
اگر به فایل ذیل که به فرمت پی دی اِف ارسال شده توجه بفرمایید، قطر پالونیا در سال چهارم حدود ۲۰ سانتی متر خواهد شد که مناسب الوار صنعتی نخواهد بود اما به عنوان پایه معادن قابلیت کاربرد دارد و تقاضای بازار مصرف آن نیز عالی است. احتمالا براحتی ۱۰۰ تن چوب تر یا ۱۰۰ متر مکعب چوب خشک پالونیا قابل استحصال خواهد بود.
از ۶۲۵ درخت باقی مانده، ۳۱۲ درخت با قطر حدود حداقل ۳۵ و حداکثر ۴۰ سانتی متر در برداشت سال ۸ استحصال خواهد شد. چوب پالونیا با قطر ۴۰ سانتی متر در رده الوار صنعتی با گرید متوسط قرار می گیرد.

اکنون در سال هشتم تراکم باغ پالونیا به ۸×۴متر تبدیل شده است که برداشت بعدی می تواند در سال ۱۲ صورت گیرد. قطر چوب در سال دوازدهم حداقل ۵۰ و حداکثر ۶۰ سانتی متر و از نوع الوار صنعتی از نوع گرید عالی خواهد بود که گزینه فوق العاده برای صنایع مبلمان خواهد بود.
حال در سال دوازدهم نهالهایی که در سال چهارم قطع شده بودند، اکنون با رشد مجدد ۸ ساله شده اند و می توانند دوباره برداشت شوند.
و این چرخه برداشت مکرر هر ۴ سال یکبار تکرار خواهد شد و شما با یک کارخانه تولید چوب روبرو هستید که انرژی اش را از خورشید و طبیعت می گیرد، برای شما پول چاپ می کند، برای همسایگان عطر و زیبایی و برای ساکنان کره زمین اکسیژن

برای یک منطقه که دمای حداقل آن ۱۵- و دمای حداکثر ۴۰+ می باشد، چه رقمی از پالونیا را پیشنهاد می کنید؟

فقط پالونیا فورتنی
دلیل:
– رتبه یک در سرعت
– کیفیت چوب مناسب
– توجیه اقتصادی بالا

منظور از بذر F1 وارداتی در پالونیا چیست؟
در حال حاضر تولید بذر F1 در پالونیا ناممکن و توجیه اقتصادی نداشته و به همین دلیل در هیچ نقطه از جهان نیز تولید نمی گردد.
حال با توضیح فوق، سوال دیگری در ذهن شکل می گیرد، تکلیف فروشندگان بذر و تولیدکنندگان نهال که مبادرت به بکارگیری عنوان بذر F1 وارداتی پالونیا یا تولید نهال از بذر F1 وارداتی پالونیا می شوند، چیست؟
پاسخ احتمالا بسیاری از آنها اطلاعات زیادی از فن آوری تولید بذر هیبرید F1 نداشته و در حالت خوشبینانه سعی دارند با درج این عنوان کیفیت نهالهای تولیدی خود را موجه تر از سایرین جلوه دهند و در حالت بدبینانه تصور می کنند اطلاعات علمی جامعه پایین است و می تواند باورپذیر گردد.
بذر F1 چیست
بذر F1 حاصل گرده افشانی کنترل شده والد پدری به عنوان گرده دهنده و والد مادری به عنوان گرده گیرنده است. اگر سیستم ژنتیکی نرعقیمی در یک گونه وجود نداشته باشد برای اینکار باید با استفاده از پنس پرچمهای گل والد مادری به عنوان اندام تولیدکننده گرده حذف شده و پس از پاکت گذاری و ایزوله کردن آن گل، از دانه های گرده والد پدری به صورت مصنوعی گرده افشانی را انجام داد. بذر هیبرید ذرت، گوجه فرنگی، خیار، هندوانه و صدها گیاه دیگر با این روش توسط کمپانی های تولید کننده بذر هیبرید تولید و فروخته می شود. لازم به ذکر است که این نوع بذرها یکبار مصرف بوده و کشاورز نمی تواند در سال دوم اقدام به بذرگیری و کاشت کند چون تفرق ژنتیکی مانع از تکرار مجدد پایه هیبرید به همان شکلی که در نسل قبل وجود داشته می شود. در انسان هم تفرق ژنتیکی موجب می شود که فرزندان کاملا مشابه والدین خود نباشند.
آیا تولید بذر F1 در پالونیا انجام شده است؟
خیر انجام نشده است، و در آینده نیز تلاشی در جهت تولید بذر F1 پالونیا صورت نخواهد گرفت.
چون برای تولید بذر F1، دو لاین خالص (۱۰۰ درصد هموزیگوت) از پالونیا موردنیاز است، ایجاد لاینهای خالص و ۱۰۰ درصد هموزیگوت، در گونه های گیاهی یکساله به سالها زمان نیاز دارد و در مورد گیاهان چندساله درختی، انجام آن گاها حتی ناممکن می گردد. به همین دلیل است که در تکثیر درختان میوه از جمله گردو، هلو، شلیل و …، به جای تولید بذر هیبرید F1، از روش پیوند زدن برای تکثیر آنها استفاده می شود. بنابراین تولید بذر هیبرید F1 در درختان یا غیرممکن و یا در حالت ممکن به دلیل امکان کپی کردن با روش پیوند و قلمه، هیچ گونه توجیه عقلانی و اقتصادی برای کمپانی تولید بذر ندارد.
آیا می توان پالونیا را در خاکهایی که مشکل ماندآب دارند کشت کرد؟

بله می توان با ایجاد نهر کاشت اما خیر ماندآب را تحمل نمی کند و احتمال خشک شدن درختان بسیار بالاست، در سیل اخیر گلستان چند مزرعه چوب به همین دلیل خشک شد،
راه حل:
اما با ایجاد یک نهر بزرگ در بین ردیف های درختان این کار ممکن است. برای آموزش نحوه احداث باغ پالونیا در اراضی ماندآبی لطفا فیلم کامل آموزشی پالونیاپایدار در لینک ذیل را در اینستاگرام مشاهده فرمایید.

به ازای هر نهال ۱ تا ۲ ساله و هر درخت ۳ سال به بالا نحوه آبیاری به چه صورت است؟

بصورت قطره ای :
(چند لیتر در هفته؟)؛ ۲۰ لیتر در هفته
(چند دقیقه با چه میزان فشار؟)؛ یک ساعت با خروجی ۸ لیتر بر ساعت با قطره چکان سایز ۸
(در هر نوبت بپای هر نهال و درخت پمپاژ بشه عملکرد عالی خواهد داشت؟)؛ دو روز در میان ۸ لیتر و در هفته ۲۰ لیتر
(در استانهای شمالی و در خارج استانهای شمالی به چه صورت هست ؟) فرقی نمی کند، اما منطقه شمال شاید اگر آبیاری متوقف شود درخت زنده می ماند، اما در مناطق مرکزی قطع آبیاری فاجعه بار بوده و مساوی است با مرگ گیاه
(ساعات مناسب آبیاری ؟) بهتر است در شب آبیاری انجام شود تا تبخیر از سطح خاک حداقل شود.

راهنمایی گونه گل ده و شرایط گلدهی و همچنین پوشش سبز درختان پالونیا
شکل، رنگ و اندازه گلهای سه گونه پالونیا فورتنی، پالونیا الانگاتا و پالونیا تومنتوسا
درخت پالونیا پس از پایان خواب زمستانه قبل از اینکه برگ دهد، ابتدا پر از گل می شود که از نیمه دوم اسفند و تا اوایل اردیبهشت ادامه دارد. حجم گل در درخت پالونیا به قدری بالاست که این گیاه را در ردیف اول گیاهان گلدار، برای زنبورداری و تولید عسل کرده است.
به طوری که می توان بین ۸۰۰ کیلو تا یک تُن عسل ارگانیک را از باغ پالونیا استحصال کرد
آیا نهال های هیبریدی با گونه مادری تفاوت قیمتی زیادی داره؟ و این که رشد گونه مادری با هیبریدی ها متفاوت است؟
پالونیا فورتنی یا پالونیای هیبرید؟
پالونیا فورتنی در میان تمام گونه های پالونیا سریع ترین رشد ممکن و به همراه پالونیا الانگاتا بالاترین کیفیت چوب را دارا می باشد، بنابراین مناطقی که پالونیا فورتنی جواب می دهد با توجه به رشد سریع و برتری چوب تولیدی، بهتر است از پالونیا فورتنی استفاده شود، گونه پالونیا تومنتوسا بالاترین تحمل سرمایی را در میان تمام گونه های پالونیا دارد اما در عوض رشد کمتری را دارا می باشد. به دلیل مشکلات متعدد در گونه پالونیا تومنتوسا برای استفاده در زراعت چوب و نیز عدم امکان کاشت پالونیا فورتنی در مناطق بسیار سرد در مناطق شمالی چین، در این کشور این دو گونه دورگ گیری شده و هیبرید شنگ تونگ تولید شد. در هیبرید شنگ تونگ تحمل سرمایی از گونه پالونیا تومنتوسا و رشد عالی درخت از گونه پالونیا فورتنی به عاریت گرفته و با هم ترکیب شد. اما در نهایت هیبرید شنگ تونگ همانند تمام دورگ ها، خصوصیات حدواسط هر دو گونه را دارا می باشد. یعنی نه کاملا شبیه پالونیا تومنتوساست و نه کاملا شبیه پالونیا فورتنی می باشد. مثالی که می توان از این دست دورگ گیری ها که توسط انسان انجام شده ذکر کرد دورگ گیری اسب و الاغ است که بنام قاطر نامگذاری شده است و قاطر خصوصیت حداوسط را اسب و الاغ را داراست و قاطر نه کاملا شبیه الاغ است و نه به طور کامل شبیه اسب، و فقط برای حمل بار در مناطق کوهستانی مناسب است. جایی که اسب به دلیل وزن بالا در شیب کوهپایه سقوط می کرد و الاغ نیز قدرت لازم برای حمل بار در شیب ها را نداشت، بنابراین همانطور که برای مسابقه بهتر است به جای قاطر از اسب استفاده شود، به دلیل اثبات سازگاری ۲۵ ساله گونه پالونیا فورتنی در ایران و عدم وجود اطلاعات برای سازگاری بلندمدت مربوط به پالونیای هیبرید شنگ تونگ، شاید منطقی نباشد که خیلی صریح، هیبرید شنگ تونگ را برای همه استان ها و شهرهای ایران توصیه کرد. بنابراین بهتر است فعلا تا زمان اثبات سازگاری بلندمدت پالونیای هیبرید، فعلا تنها در مناطق بسیار سرد که گونه پالونیا فورتنی جواب نداده، اقدام به توصیه برای کشت هیبرید شنگ تونگ نمود. خوشبختانه درختان پالونیا فورتنی با عمر بالای ده سال در مناطق سردسیری چون مشهد نیز دچار مشکل نشده اند و به نظر می رسد گونه فورتنی احتمالا در حد سرمای ایران به بیشتر مناطق کشور سازگاری از خود نشان داده است. با وجود اینکه در مزایا و تحمل به سرمای هیبرید شنگ تونگ شبهه ای وارد نیست و نمی توان آن را انکار کرد، اما باز هم تاکید می گردد قدرت تحمل سرمایی هیبرید شنگ تونگ همواره پایین تر از پالونیا تومنتوسا می باشد و ادعا برخی تولیدکنندگان نسبت به تحمل دماهای ۴۰ تا ۵۰ درجه زیر صفر برای پالونیا هیبرید شنگ تونگ و سایر گونه های پالونیا، نه در هیچ منبع علمی سندیت داشته و نه از طریق مراجع علمی و اساتید دانشگاه تایید می شود.
یک مشکل بزرگ دیگر در مورد پالونیای  هیبرید که تنها در ایران وجود دارد موضوع فروش پالونیای هیبرید بدون ارایه گواهی معتبر از سوی یک مرجع ذی صلاح می باشد. این موضوع باعث شده شناسایی تولیدکننده ای که واقعا رقم هیبرید را تولید می کند خیلی سخت گردد. بیشتر تولیدکنندگانی که ادعای تولید هیبرید شنگ تونگ را دارند، چون هیچ گواهی از یک مرجع رسمی همچون موسسه ثبت نهال و بذر برای تایید ادعای خود ندارند، نمی توان تنها به ادعای آنها اعتماد و اکتفا کرد، چون متاسفانه اثبات شده است عده ای سودجو بدون داشتن هرگونه گواهی نامه از مراجع معتبر، نهال های با تکثیر بذری تومنتوسا و فورتنی را به اسم هیبرید با قیمت های بسیار بالایی می فروشند!!!
این در حالی است که برخی تولیدکنندگان نهال با درج عنوان تریپلوئید به عقیم بودن بذر نهال تولیدی خود اشاره می نمایند که فاقد هر گونه پشتوانه علمی بوده و همان اندازه که وجود پالونیای تریپلوئید عقیم شبهه برانگیز بوده و توسط مراجع علمی تایید نمی شود، اثبات تولید بذر در نهال هایی که بنام پالونیای تریپلوئید به فروش رسیده است، خود سند دیگری بر ابطال ادعای عقیم بودن پالونیای هیبرید تحت عنوان پالونیا تریپلوئید است. از طرف دیگر چون بذر پالونیای هیبرید توسط کمپانی های معتبر تولید فروش می رسد یکی دیگر اسنادی است که باید در ادعای پالونیای هیبرید عقیم بیشتر شک شود. ادعای تولید پالونیای هیبرید عقیم می تواند یک توهین و نیز گرفتار شدن در دام یک کلاهبرداری برای کشاورزانی باشد که تمایل به سرمایه گذاری برای زراعت چوب پالونیا را دارند. بنابراین به کشاورزانی قصد کاشت پالونیا را دارند توصیه می شود در صورت عدم ارائه گواهی نامه معتبر از سوی مراجع ذی صلاح از جمله، موسسه ثبت و گواهی نهال و بذر به ادعای نوع هیبریدی بودن یا عقیم بودن بذر نهال پالونیا شک نموده و ارائه مدرک معتبر را از فروشنده مطالبه نمایند.
دکتر حسن سلطانلو
دانشیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
کیفیت و تراکم چوب پالونیا به چه شکل است و گونه های مختلف در این زمینه متفاوتند؟
از میان ۹ گونه قرار گرفته در جنس پالونیا تنها ۳ گونه قابلیت کشت برای زراعت چوب دارند:
۱- پالونیا فورتنی:
رشد سریع، مقاوم به گرما، قابلیت تولید الوار صنعتی
۲- پالونیا الانگاتا:
رشد طولی بیشتر، تاج باریکتر و امکان کشت بیشتر در واحد هکتار، کیفیت چوب بالا
۳- پالونیا تومنتوسا:
مقاومت بیشتر به سرما، رشد کمتر نسبت به دو گونه دیگر، تاج درخت پهن تر
بیشترین سطح زیر کشت برای زراعت چوب را پالونیا فورتنی به خود اختصاص داده است.
استخر به طول ۱۵ متر در ۱۵ متر و عمق ۲.۵ متر چه تعداد نهال پالونیا را پاسخ گو می باشد؟

اگر این استخر پر شود گنجایش ۵۰۰ متر مکعب آب یا ۵۰۰،۰۰۰ لیتر آب را خواهد داشت. هر نهال پالونیا در هفته نیاز به ۲۰ لیتر آب دارد و پالونیا ۲۴ هفته (۶ ماه) نیاز به آبیاری دارد و در فصل زمستان بعد از خزان نیازی به آبیاری ندارد. پس اگر هر نهال پالونیا ۲۴ هفته و هر هفته یکبار ۲۰ لیتر آبیاری شود، جمعا به ۴۸۰ لیتر آب در سال نیاز دارد.
حال استخر فوق با گنجایش ۵۰۰ متر مکعب یا ۵۰۰،۰۰۰ لیتر، اگر در فصل زمستان تنها یکبار آبگیری شود، می تواند ۱۰۰۰ نهال پالونیا را به مدت یکسال آبیاری نماید.

نهالهای پالونیا در صورت آلودگی و انسداد آوندی، در چه سالی پس از کاشت خشک می شوند؟

نهالهای آلوده به بیماری پالونیا معمولا از همان ابتدای کاشت با رشد کم کاملا مشخص می شوند. اوج آلودگی آوندی در سال سوم و چهارم رخ می دهد و اگر انسداد آوندی کامل شود، پالونیا به یک باره در مدت تنها چند روز خشک می گردد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *