پرسش های متداول

در این صفحه، سوالات منتخب گروه تلگرامی پرسش و پاسخ پالونیاپایدار درج شده است. با توجه به اینکه بسیاری از سوالات علاقه مندان گیاه پالونیا تشابه زیادی با هم دارد، در این صفحه سعی شده است تا خلاصه ای از مجموعه سوالات و پاسخهای مربوط به گیاه پالونیا جمع آوری و برای مرور سایرین که در مراحل اولیه آشنایی با این گیاه ارزشمند هستند، ارائه گردد. با این وجود در صورتی که هنوز ابهامی در خصوص نحوه کشت گیاه پالونیا در ذهن علاقه مندان باقی مانده باشد، دعوت می گردد که با عضویت در گروه تلگرامی ذیل سوالات جدید مطرح گردند.
آیا می‌توان در داخل گودال استاندارد به جای کود دامی از ورمی کمپوست استفاده کرد؟

بله، اما قیمت ورمی‌کمپوست بالاتر از کود دامی می‌باشد.

از نظر تعادل مواد میکرو، به دلیل جیره‌نویسی و تغذیه کامل دام در گاوداری‌های صنعتی، همواره کود گاوی دامداری‌های صنعتی بهترین گزینه برای چال کود و گودال کشت نهال می‌باشد.

پارامترهای واقعی اقتصادی زراعت چوب پالونیا، اعم از طول دوره برداشت، تراکم کاشت، حجم چوب تولیدی، درآمد در واحد هکتار کدامند؟

طول دوره برداشت: ۸ ساله

تراکم کاشت: ۴×۴ متر

تعداد درخت: ۶۲۵ اصله

قطر سال هشتم: ۳۵ سانتی متر

میانگین ارتفاع گرده بینه: ۷.۵ متر

حجم چوب درخت ۸ ساله: ۰.۷ متر مکعب

حجم چوب یک هکتار: ۴۵۰ متر مکعب

درآمد یک هکتار سال ۹۹: ۹۰۰ میلیون تومان

سود سالیانه با کسر هزینه ها: ۱۰۰ میلیون تومان

آیا سرما و یخ زدگی دیرس بهاره به پالونیا آسیب می زند؟

خیر،

هرچند سرما و یخ زدگی دیرس بهاره باعث سوختن برگهای نوظهور و جوانه های پالونیا می شود، اما پالونیا به دلیل ماهیت توان ژنتیک این گیاه، برخلاف سایر درختان قادر به بازسازی سریع برگهای از دست رفته ظرف مدت دو هفته دارا می باشد.

با داشتن سهمیه ۱ اینچ آب و حداکثر ۱۰ ساعت در طول شبانه روز چند هکتار و چه تعداد درخت پالونیا قابل کشت خواهد بود؟

مشروط به احداث استخر و ذخیره سازی آب و راه‌اندازی آبیاری قطره‌ای می‌توان با داشتن سهمیه یک اینچ آب، هر ثانیه یک لیتر و هر ساعت ۳،۶۰۰ لیتر و در ۱۰ ساعت سهمیه آب ۳۶،۰۰۰ لیتر و در دو روز ۷۲،۰۰۰ لیتر آب مورد نیاز تامین می‌گردد و چون در ماه‌های تیر و مرداد و اقلیم کویری هر درخت اگر یک روز در میان (دو روز یکبار) ۲۰ لیتر آبیاری شود.

شما هر دو روز ۷۲،۰۰۰ لیتر آب دارید که اگر به عدد ۲۰ لیتر (آب مورد نیاز یک درخت در دو روز) تقسیم نمایید، حدود ۳۶۰۰ درخت را می توان آبیاری کرد.
اگر در هر ۴×۴ متر یک درخت کشت شود، در هکتار ۶۲۵ درخت خواهید داشت و چون قادر به آبدهی ۳،۶۰۰ درخت هستید، حدود ۶ هکتار پالونیا قابل کشت خواهد بود.

در صورت قطع درخت ۸ ساله پالونیا، آیا می توان با عملیات حذف بُن‌شاخه‌های مازاد و حفظ یک بُن‌شاخه قوی می توان دوره جدید زراعت چوب را بدون کشت مجدد نهال شروع نمود؟

بله، اتفاقا بُن‌شاخه‌های یک درخت قطع شده ۸ ساله که حجم ریشه خود در سطح ۱۶ مترمربع (۴×۴متر) گسترانده، بسیار سریعتر از یک نهال کف‌بر شده دارای ریشه به حجم ۱ مترمکعب رشد خواهد کرد. بنابراین به شرط تغذیه مناسب درختان با ایجاد چالکود زمستانه، حتی زمان بهره‌برداری دوره‌های دوم به بعد کوتاهتر از ۸ سال خواهد شد.

اینکه تا چند برداشت می‌توان پالونیا را پرورش داد، از نظر تئوریک هیچ محدودیت در منابع علمی ذکر نشده و از نظر تجربی نیز هیچ وقت حداکثر تعداد دوره‌ها نیز تجربه و گزارش نشده است.

در باغ پالونیا چگونه با علف‌های هرز مبارزه شود؟

۱- دور نهال به شعاع ۵۰ سانتی‌متر توسط کارگر با تیشه زدن هوادهی و وجین گردد.

۲- بین دو ردیف نهال که چهار متر از هم فاصله دارند، از روتیواتور (چنگک چرخنده) پشت تراکتوری و یا گاوآهن پنجه‌غازی استفاده شود.

۳- بین درختان روی خط که لوله آبیاری قطره‌ای قرار گرفته از علف‌کش پاراکوات (گراماکسون) با غلظت ۵ در هزار با سمپاش پشتی استفاده شود‌. البته برای اینکه نهال‌ها از گزند علف‌کش مصون بماند، یک سطل را سوراخ کرده و نازل سمپاش را از سوراخ پشت سطل عبور داده و جهت ثابت ماندن سطل، سه عدد پایه را دور سطل بسته و یک سمت دیگر پایه ها را به هم رسانده و مطابق شکل فوق به دسته نازل متصل نمایید. زمانی که علف‌کش اسپری می‌گردد، فاصله دهانه سطل از سطح زمین بیشتر از ۳۰ سانتی‌متر نباشد و سمپاشی علف‌کش نباید در حین باد شدید انجام گردد.

آیا پذیرش یا رد فرضیه مهاجم بودن پالونیا، در زراعت چوب این گونه می تواند به عنوان یک مانع تلقی گردد؟
کلمه مهاجم مفهومی در زراعت چوب ندارد

زیرا صرف نظر از پذیرش یا عدم پذیرش فرضیه مهاجم بودن گیاه پالونیا، کشاورز و باغدار اساسا هیچ تمایلی ندارد به جز درخت پالونیا گیاه دیگری ناخواسته در باغ و مزرعه چوب پالونیا رشد کند و حتی با علفهای هرز هم به روش شیمیایی و فیزیکی مبارزه خواهد کرد. بنابراین مهاجم بودن فقط در اکوسیستم های طبیعی مفهوم واقعی خود را دارد.

قیمت خرید و فروش چوب پالونیا پایدار (بروزرسانی فروردین ۹۹)

قیمت خرید عمده:

هر متر مکعب ۱.۵ تا ۲.۵ میلیون تومان بسته به وجود یا عدم وجود گره در چوب

قیمت خرده فروشی:

هر متر مکعب بین ۳ تا ۴ میلیون تومان بسته به گرید چوب

آیا می توان کودهای شیمیایی و دامی بدون حفر گودال استاندارد و یا چال کود زمستانه در اختیار گیاه قرار داد؟

کودهای محلول (شامل کود اوره، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم) براحتی می تواند در استخر ذخیره آب و یا تانکر کود حل شده و با سیستم آبیاری قطره ای در دسترس گیاه قرار گیرد.

اما کودهای که دارای حلالیت کم و یا کلا نامحلول هستند (کود سولفات پتاسیم، سوپر فسفات تریپل و پور گوگرد) بهتر است به دلیل عدم امکان تحرک در خاک به صورت موضعی در نقطه هدف قرار داشته باشند و تنها راه ممکن قرار دادن آنها در چال کود می باشد.

البته با محلول پاشی روی برگ نیز می توان گیاه را فقط در سال اول و دوم کوددهی کرد.

بنابراین به کشاورزان محترمی که اقدام به کاشت پالونیا کرده اند توصیه می شود استانداردهای فنی اعلام شده را رعایت فرمایند تا دچار خسارت نشوند.

آیا پالونیا به صورت غیرقانونی و بدون اخذ تاییدیه سازمان حفظ نباتات وارد ایران شد؟ پالونیا اولین بار در چه سالی و توسط چه کسی وارد ایران شد؟

خیر برخلاف ادعای مخالفان پالونیا، این گیاه به صورت غیر قانونی وارد ایران نشده است و اساسا در زمان ورود پالونیا به ایران هنوز سازمان حفظ نباتات تاسیس نشده بود.

برای اولین بار ۸۴ سال قبل و در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی پالونیا از گونه تومنتوسا توسط یکی از اساتید دانشگاه تهران، دانشکده کشاورزی کرج، مرحوم دکتر حبیب اله ثابتی وارد کشور شد. دکتر حبیب اله ثابتی در صفحه ۵۰۱ کتابش که با عنوان “جنگلها، درختان و درختچه های ایران” در سال ۱۳۵۵ که توسط انتشارات وزارت کشاورزی به چاپ رسیده است، صراحتا تاریخ اولین ورود گیاه پالونیا به ایران را سال ۱۳۱۵ قید کرده اند.

با توجه به اینکه سازمان حفظ نباتات در سال ۱۳۴۶ تاسیس شد و قوانین این سازمان، طبق قانون کلی عطف بماسبق، گونه های گیاهی قبل از تاسیس این سازمان را شامل نمی شود، بنابراین ورود گیاه پالونیا به کشور در سال ۱۳۱۵ غیرقانونی نبوده است، چون درخت پالونیا درست ۳۰ سال قبل از تاسیس سازمان حفظ نباتات پالونیا وارد ایران شده بود.

مرحوم دکتر محمدحسین جزیره ای در صفحه ۴۰۲ کتابش با عنوان “جنگل شناسی زاگرس” که در سال ۱۳۸۲ که توسط انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسیده است، به موضوع موارد ورود پالونیا به ایران اشاره کرده است. در این کتاب ضمن تایید ورود اولین بار پالونیا به دانشکده کشاورزی کرج، توضیح داده شده که پالونیا تومنتوسا برای بار دوم در سال ۱۳۳۶، ۱۳۳۸ و ۱۳۳۹ به ایران وارد و در آربورتوم باغ گیاهشناسی نوشهر در قطعات ۷، ۲۱، ۴۹، ۶۲ و ۶۶ کشت شد.

مرحوم دکتر محمدحسین جزیره ای در کتاب “جنگل شناسی زاگرس” شرح داده است که برای بار سوم، این بار از گونه پالونیا فورتنی توسط دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان وارد ایران شد. این بار نمونه های اولیه پالونیا فورتنی توسط جناب آقای مهندس نوروزعلی حسن عباسی و مرحوم جناب آقای مهندس سجودی از دانشگاه گرگان به صورت بذر وارد ایران شد.

پس از آن پالونیا گونه فورتنی توسط آقای مهندس عباسی و مرحوم آقای مهندس سجودی از دانشگاه گرگان به صورت بذر وارد ایران شد. جناب آقای مهندس عباسی نقل کرده اند که زمانی که پاکت حاوی بذور پالونیا ارسالی از چین را باز کردیم، با تعجب آن را خالی یافتیم چون بذرهای ریز روی کف اتاق ریخته بود.

درختان پالونیا فعلی ایران محصول نهالهایی بودند که اولین بار به روش بذر تکثیر شدند و به همین دلیل مقداری تفرق ژنتیکی در آنها مشاهده می شود.

لایه هاردپن به چه دلیل تشکیل می گردد؟
لایه هاردپن به دو روش تشکیل می شود:
۱- به روش مصنوعی به دلیل تردد ماشین آلات سنگین در زمانی که خاک مرطوب است. مثلا اغلب شالیزارها این مشکل را دارند چون با استفاده از تراکتور در زمین آب تخت شده آنقدر تراکتور را حرکت می دهند که لایه زیرین خاک مثل سفال می شود. هدف کشاورز از کوبیدن زمین و ایجاد لایه هارپن این است که رطوبت در لایه سطحی برای شالی باقی بماند.
۲- در اکثر مناطق مسطح، دشت ها و فلات مرکزی ایران چون قبلا دریا بوده است به دلیل فشار های وارده در طول میلیون ها سال یک لایه سفید رنگ بسیار محکم شبیه به ساروج در عمق ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی متر تشکیل می گردد، که تنها راه حل شکستن این لایه با استفاده از زیرشکن بولدزر D8 است.
وجود این لایه سخت(hard pan) باعث می شود که گیاه نتواند مواد غذایی موجود در خاک زیرین را دریافت نماید. در صورت شکستن این لایه نفوذ ریشه بیشتر شده و آب بیشتری ذخیره شود.
هنگام زدن زیرشکن بهتر است زمین خشک باشد یا به عبارت دیگر زمان مناسب آن تابستان است که موجب شکستن لایه های سخت خواهد شد. درصورت مرطوب بودن فقط شیارکوچکی رخ خواهد داد.
برای از بین علف های هرز قبل از کاشت پالونیا چه راهکارهایی وجود دارد؟

سه راهکار برای از بین بردن علف های هرز وجود دارد:

۱- استفاده از عملیات شخم و دیسک بهترین و مناسبترین روش برای از بین بردن علف های هرز قبل از احداث باغ پالونیا اما اگر به دلایلی چون، شیبدار بودن زمین، بارندگی و عدم امکان ورود تراکتور به زمین و اضطرار برای شروع کشت می توان از دو روش ذیل استفاده کرد.

۲- استفاده از علف کش رانداب (گلایفوسیت) قبل از کاشت پالونیا و مخصوصا برای علف های هرز ریزوم دار مثل چایر و انواع علف های هرز چندساله ریشه عمیق استفاده کرد.

۳- بعد از کاشت پالونیا در زمین می توان از علف کش پاراکوات (گراماکسون) استفاده کرد، البته بهتر است نازل سمپاش پشتی را به یک سطل بزرگ زباله متصل کرده و تلاش گردد تا علف کش به صورت موضعی فقط روی علف های هرز تیمار شود. پاراکوات خیلی سریع عمل می کند و اگر هوا گرم و آفتابی باشد در عرض یک روز قسمت هوایی علف های هرز را نابود می کند اما ریشه ها باقی می ماند اما علف کش رانداب مدت اثرش یک هفته تا ۱۰ روز طول کشیده اما با انتقال به انتهایی ترین ریشه ها و ریزوم ها باعث مرگ کامل علف های هرز می شود.

برای آبیاری قطره ای باغ پالونیا، موتور پمپ برقی کف کش بهتر است یا موتور پمپ بنزین سوز روبین؟

موتور پمپ برقی کف کش

موتور پمپ بنزین سوز روبین با خروجی ۲ اینچ، براحتی ۱۰۰۰ درخت را آبیاری خواهد کرد، اما اگر برق در دسترس باشد، موتور پمپ کف کش برقی همیشه بهتر از موتور پمپ بنزین سوز روبین است.

دلیل:

۱- ارزان بودن استفاده از برق نسبت به بنزین

۲- تنوع بسیار زیاد با قدرت های مختلف دبی خروجی

۳- حجم کمتر و تسهیل جابجایی، استهلاک بسیار حداقلی با توجه کمتر بودن قطعات مکانیکی

گونه های مختلف پالونیا فورتنی، تومنتوسا و الانگاتا چه تفاوت هایی با هم دارند؟

از نظر سرعت رشد
فورتنی>الانگاتا>تومنتوسا

از نظر تحمل به گرما
فورتنی>الانگاتا>تومنتوسا

از نظر تحمل به سرما
تومنتوسا>الانگاتا>فورتنی

از نظر میزان فروش
فورتنی>تومنتوسا>الانگاتا

از نظر تحمل به شوری
الانگاتا>فورتنی>تومنتوسا

از نظر سبک بودن چوب
فورتنی>الانگاتا>تومنتوسا

قدمت کشت در ایران
تومنتوسا>فورتنی>الانگاتا

از نظر اندازه بذر
فورتنی>الانگاتا>تومنتوسا

آیا پالونیا مشابه صنوبر به کرم خراط حساسیت دارد؟

خیر،

به دلیل تولید یک آلکالوئید ضد حشره، چوب پالونیا حتی به موریانه نیز مقاوم است.

مقاومت به موریانه مشابه مقاومت چوب نراد روسی ولی درجه مقاومت بالاتر است.

چوب پالونیا به دلیل داشتن ترکیبات ضد قارچ به قارچ های ساپروفیت و پوساننده چوب نیز مقاومت بسیار بالایی دارد و در صورت رشد قارچ ساپروفیت روی پوست چوب امکان ورود هیف قارچ به چوب وجود ندارد. ضمنا چوب پالونیا مقاومت بالایی به تخریب و زوال دارد‌ و در زمان طولانی دچار انحطاط در ساختار چوب نمی شود.

علاوه رشد رسیع، یکی از نقاط برتری پالونیا نسبت به صنوبر مقاومت به کرم خراط است.

آیا پالونیا پایدار در شهرها و استانهای مختلف نمایندگی فعال دارد؟

خیر،
به دلیل جلوگیری از احتمال تخلف و جایگزینی نهال سنتی دارای شناسنامه ژنتیکی نامشخص با نهالهای کشت بافتی شناسنامه دار تولید شده در شرکت دانش بنیان پالونیا پایدار،

تمامی نهالهای پالونیا پایدار مستقیما از گرگان به اقصی نقاط کشور ارسال می گردد.

بنابراین هیچ نمایندگی رسمی یا انحصاری از پالونیا پایدار به اشخاص حقیقی یا حقوقی بابت توزیع متمرکز نهال اعطا نشده است.

البته تعدادی از دوستان و عزیزان به صورت کارگزاری فروش با پالونیا پایدار همکاری دارند

ولی در این حالت فروش نیز استثنایی وجود ندارد و همواره نهالها به صورت مستقیم از گرگان به مقصد ارسال می گردد.

آیا پالونیا به خاکهای آهکی حساسیت دارد؟ چگونه می توان اثرات منفی pH بالای خاک را برطرف نمود؟

تمام گیاهان به استثنای گروه اندکی از گیاهان، به خاکهای آهکی حساس هستند و دلیل آن این است که خاکهای آهکی با افزایش pH

خاک موجود نامحلول شدن و رسوب عناصری چون آهن و سایر فلزات ضروری برای رشد گیاه می شوند.

یکی از راههای کاهش pH استفاده از پودر گوگرد برای غنی سازی خاک در زمان کاشت نهال و در سالهای بعد حین حفر چال کود می باشد.

اگر pH خاک خیلی بالا باشد به جای کود اوره می بایست همواره از کود سولفات آمونیوم محلول در سیستم آبیاری استفاده شود.

احداث یک هکتار باغ پالونیا به چه مقدار سرمایه گذاری نیاز دارد؟

هزینه سرمایه گذاری برای احداث یک باغ پالونیا به بخش های هزینه ای ذیل تقسیم می شود:

۱- خرید نهال حدود ۶ تا ۱۰ میلیون تومان
تراکم ۴×۲ با کاشت ۱۲۵۰ اصله نهال در هکتار و هزینه هر نهال از ۵ تا ۱۰ هزار تومان

۲- خرید کود دامی و شیمیایی از حدود ۶ تا ۱۰ میلیون تومان

۳- حفر گودال استاندارد حدود ۲ تا ۴ میلیون تومان بسته به وجود یا عدم وجود لایه هاردپن و حجم گودال

۴- خرید لوازم آبیاری قطره ای حدود ۷ تا ۱۰ میلیون تومان

۵- هزینه کشت نهال و اجرای آبیاری قطره ای حدود ۲ تا ۵ میلیون تومان

بنابراین هزینه تقریبی احداث یک هکتار باغ استاندارد پالونیا می تواند بین حداقل ۱۰ و حداکثر تا ۵۰ میلیون تومان بسته به اجرا یا عدم اجرای آبیاری قطره ای، استخر، نوع عملیات خاکورزی، حجم و کیفیت غنی سازی خاک متغیر باشد.

آیا می توان عملیات کف بر کردن نهال پالونیا را یکسال زودتر و همزمان با زمان کشت نهال ریشه لخت در اسفند انجام داد؟

خیر، چون تمام منابع علمی به طور هماهنگ توصیه نموده اند که عملیات کف بر کردن می بایست الزاما در سال دوم و پس از اطمینان از گسترش سیستم ریشه ای

حداقل در حجم یک متر مکعب خاک انجام گیرد که این فرایند حداقل به یک سال زمان نیاز خواهد داشت.

البته برخی مطالعات نشان می دهد کف بر کردن نهال در حین کاشت برای نهال های گلدانی که از فقر غذایی مدتها رنج برده و به حالت رکود شدید رشدی وارد شده اند

لازم بوده و می تواند در القای رشد جهشی نهال پالونیا گلدانی موثر باشد، اما حتی در صورت انجام کف بر کردن در حین کاشت نهال، این مرحله زودهنگام به هیچ عنوان نمی تواند باعث عدم نیاز به عملیات کف بر کردن در سال دوم گردد.

ضمنا اگر نهال گلدانی و یا نایلکسی تا قبل از اول مرداد کشت گردد، هنوز شانس اینکه ریشه نهال ها در حجم یک متر مکعب گسترش یابند وجود دارد و کشاورز قادر است در فروردین سال بعد نهال پالونیا را کف بر نماید.

بنابراین توصیه می شود کشاورزان از کاشت نهال گلدانی و نایلکسی پس از اول مرداد به امید کف بر کردن در فروردین بعدی کاملا اجتناب نمایند.

پس از کف بر کردن آیا نیازی به استفاده از چسب هرس و یا ریختن خاک روی ساقه بریده شده می باشد؟

خیر،

کف بر کردن مماس با خاک انجام و نیازی به پوشش چسب هرس و یا خاک روی ساقه بریده شده پالونیا نمی باشد. البته انجام این دو مورد نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

برای آبیاری قطره ای پالونیا، قطره چکان با دبی ۴ لیتر بر ساعت بهتر است یا ۸ لیتر بر ساعت؟ دلیل؟

برای آبیاری قطره ای پالونیا، قطره چکان شماره ۸ بهتر از قطره چکان شماره ۴ می باشد.

دلیل این موضوع این است که در مناطق گرم و خشک که TDS یا Total dissolved solids یا کل مواد جامد محلول معمولا اگر به بالای ۷۰۰ برسد منجر به رسوب در قطره چکان و مسدود شدن دریچه قطره چکان شماره ۴ خواهد شد

که احتمال میزان گرفتگی در قطره چکان شماره ۸ به حداقل ممکن خواهد رسید. معمولا سیستم فیلتراسیون با قطر ۵ میکرون می تواند TDS را پایین آورد اما انواع دیسکی فقط می تواند جلوی ورود شن و ذرات معلق درشت را بگیرید.

ضمنا در صورت استفاده از قطره چکان شماره ۴ علاوه بر مشکل گرفتگی نازل قطره چکان مدت زمان آبیاری نیز طولانی شده و اگر سطح تبخیر و گرما بالا باشد، آب قبل از نفوذ به لایه های پایین تر به حالت انتشار در خاک و یا تبخیر مستقیم از دسترس گیاه خارج می شود.

آیا کشت پالونیا در سطح شیب دار باعث کاهش عملکرد چوب خواهد شد؟

خیر، کشت پالونیا در سطح شیب دار باعث کاهش عملکرد چوب نخواهد شد و کشت این درخت در سطوح شیب دار توصیه می گردد.

البته اگر درخت در دامنه کوه که در معرض سایه روز قرار دارد طبیعتا رشد درخت پالونیا با افت عملکرد

قابل ملاحظه همراه خواهد شد زیرا پالونیا ذاتا درخت آفتاب دوست می باشد.

مصرف کود پتاس آیا باعث تحمل به تنش های محیطی در پالونیا می شود؟

بله

یون پتاسیم مشابه یون سدیم جذب گیاه می شود. اگر سدیم به صورت بیش د خاکهای شور جذب شود

و باعث سمیت در گیاه شود، منجر به اختلال در جذب یون پتاسیم می شود.

فراوانی یون پتاسیم و جذب بالای آن باعث افزایش تحمل به تنش های محیطی از قبیل سرما،

خشکی و شوری می شود. بنابراین مصرف کود پتاسیم می تواند اثرات تنش های محیطی را برای گیاه ملایم تر نماید.

چگونه در ایران می توان بذر پالونیا شناسنامه دار تهیه و خرید نمود؟

متاسفانه به دلیل اینکه درختان پالونیای قدیمی حدود ۱۵ ساله که در پارکها و میادین شهرهای مختلف کشت شده است،

به دلیل عدم اهمیت یکنواختی پایه ها اغلب به صورت مخلوطی از ژنوتیپ های فورتنی و تومتنوسا کاشته شده اند

و نیز به دلیل عدم توانایی در شناسایی گونه توسط کارگران جمع آوری کننده بذر، گاها خود به خود امکان اختلاط فیزیکی

در بذرهای جمع آوری شده بالا می رود. ضمنا قوه نامیه بذر پالونیا به سرعت با زوال بذر همراه است و تولیدکنندگان نهال تمایل ندارند بذرهای دوساله را در خزانه خود کشت کنند.

بنابراین بذرهای پالونیا که در بازار به صورت گرمی فروخته می شوند اغلب دو مشکل بزرگ زیر را دارند:
۱- بذوری که به فروش می رسد، غالبا قدیمی و فاقد قوه نامیه بوده و نهالستانها تمایل دارند به جای کاشت آنها در خزانه، بذرهای مانده از سالهای قبل را ترجیحا به فروش برسانند.
۲- معمولا اگر کنترلی روی جمع آوری بذر روی پایه های مادری شناسنامه دار ژنتیکی صورت نگرفته باشد، امکان اختلاط تومنتوسا و فورتنی بالا خواهد رفت.

چرا پالونیا در ارتفاع بالاتر از ۱۵۰۰ متر دچار کاهش رشد بهینه و تولید اقتصادی چوب می شود؟
در اراضی دارای ارتفاع بالاتر از ۱۵۰۰ متر از سطح دریا، درجه حرارت شب و روز دچار اختلاف بیشتری شده به طوری که حتی در ماههای تابستان نیز شرایط اقلیمی بهینه رشد پالونیا فراهم نمی شود و اصلاحا کندی رشد یا توقف رشد ایجاد می گردد. در اراضی با ارتفاع پایین تر از ۱۵۰۰ متر معمولا چنین اختلافی در دمای شب روز که منجر به کندشدن یا توقف رشد پالونیا شود اغلب در شهریور ماه رخ می دهد و پالونیا در ماههای خرداد، تیر و مرداد با حداکثر نرخ رشد مواجه است در حالی که در ارتفاع بالای ۱۵۰۰ متر از سطح دریا کندی یا توقف رشد حتی در ماههای خرداد تیر و مرداد نیز مشهود می باشد.

به عنوان نتیجه گیری کلی می توان اشاره کرد که در ارتفاعات بالای ۱۵۰۰ متر بدون توجه به این موضوع که دما از ۱۵- عبور کرده است یا خیر، کشت پالونیا توصیه نمی گردد.
برخی از مناطق در ایران تجربه دماهای ۱۵- را در زمستان دارند که اغلب این مناطق جزء اقلیم سرد کوهستانی محسوب می شوند و پایین بودن دما به دلیل بالا بودن ارتفاع از سطح دریا می باشد. بنابراین با وجود اینکه ارقام متحمل به سرما از جمله شنگ تونگ سرمای زمستان را چند درجه بیشتر از فورتنی تحمل می کنند اما پاسخ همه ارقام پالونیا نسبت به افزایش ارتفاع از سطح دریا در تابستان یکسان بوده و با کندی رشد همراه می باشد.
بنابراین ارقام متحمل به سرمای پالونیا از جمله شنگ تونگ برای گسترش کشت پالونیا در مناطق سرد دارای ارتفاع کمتر از ۱۵۰۰ مناسب می باشد.

گسترش ریشه پالونیا به صورت عمودی است یا افقی؟
ریشه پالونیا هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی می تواند در زمین گسترش یابد. اینکه گسترش غلبه افقی باشد یا عمودی بستگی به سطح ایستابی آب، تخلل زمین، وجود لایه هاردمن و سن گیاه دارد.
هزینه پودر گوگرد برای ایجاد گودال استاندارد برای کاشت نهال پالونیا در تراکم ۴×۲ متر چقدر است؟
میانگین قیمت هر کیسه ۲۵ کیلوگرمی پودر گوگرد بنتونیت دار در آبان ۹۸ حدود ۶۰ هزار تومان است.

برای یک هکتار با تراکم ۴×۲ متر، حدود ۶۲۵ کیلوگرم با گودال اندازه ۷۰×۵۰ سانتی متر مورد نیاز خواهد بود. لذا هزینه پودر گوگرد برابر یک میلیون و پانصد هزار تومان خواهد بود.

پالونیا خاصیت آللوپاتی دارد؟
خیر، تاکنون آللوپاتی در پالونیا گزارش نشده است.

اما خواص ضد حشره و ضد قارچ در چوب پالونیا وجود دارد که باعث دوام چوب پالونیا می گردد.

حدمطلوب EC یا شوری خاک و آب و pH یا قلیاییت خاک و آب برای گیاه پالونیا چه مقدار است؟
 حد مطلوب EC برای تولید اقتصادی از ۱ تا ۷.۵
حد نامطلوب اما با امکان بقا EC از ۷.۵ تا ۱۲.۵
پالونیا در EC بالای ۱۲.۵ خشک می گردد.
خاکهای با  pH بالای ۷.۵ مناسب رشد اقتصادی پالونیا نیست اما اگر قلیاییت خاک خفیف باشد با افزودن پودر گوگرد خاک تا حدودی قابل اصلا خواهد بود.
برای کشاورزانی که قصد انجام زراعت چوب پالونیا دارند، اصولا این سوال مطرح است که نهالهای گلدانی بهترند یا نهالهای ریشه لخت؟
 هیچ یک به طور مطلق بر دیگری برتری ندارد ولی هر کدام در شرایط مختلف کاربرد خود را دارا بوده و بر دیگری مزیت دارد اما هیچ گاه بکارگیری عبارت برتری مطلق صحیح نیست.
اما چرا برخی از فروشندگان نهال مدعی هستند نهال های گلدانی برتر از نهالهای ریشه لخت هستند؟
جواب روشن است، اگر فروشنده نهالی مدعی است که نهال گلدانی برتر از نهال ریشه لخت می باشد و یا فروشنده ای دیگر ادعا می کند نهال ریشه لخت الزاما برتر از گلدانی است هیچ یک صحیح نیست. کشاورز محترم می بایست اطلاع داشته باشد، احتمالا دلیل بکارگیری چنین عباراتی از طرف فروشنده نهال تنها بیشتر جنبه بازرگانی برای فروش بیشتر با قیمت بالاتر (طبعا سود بالاتر) می باشد.
کشاورز محترم توجه داشته باشند،  نهال گلدانی معمولا بین ۱.۵ تا ۲ برابر نهال ریشه لخت فروخته می شود، چون نهالهای گلدانی اغلب از طریق کشت نهال ریشه لخت فروش نرفته و یا کشت قلمه ریشه و نشاء بذری در گلدان یا نایلکس تولید می شود. بنابراین صرف هزینه های مازاد برای تولید نهالهای گلدانی نسبت به ریشه لخت باعث افزایش قیمت آنها می گردد. طبیعی است که فروشنده نهال بخواهد با قصد فروش با سود بیشتر یا فروش نهالهای گلدانی فروش نرفته سال قبل خود با مستمسک قرار دادن ادله ای چون ریشه های بیشتر در نهال گلدانی، آنها را تبلیغ کند. البته توضیحاتی که در ادامه مطلب اضافه می گردد می تواند کشاورز محترم را راهنمایی کند که فروشندگان نهالی که با چنین ادعایی و در ظاهر با ادله طول ریشه بهتر نهالهای گلدانی واقعا درصدد نفع رساندن به کشاورز یا سود بیشتر خود هستند؟
کاربرد نهال گلدانی:
اگر کشاورز به دلایلی چون یخبندان، بارندگی، آماده نکردن زمین در پاییز و از دست دادن زمان در اسفند ماه نتواند کشت نهال را انجام دهد، می تواند بعد از عید نهال گلدانی را با قیمت بالاتر خریداری کرده و کشت نماید. چون نهالهای گلدانی قابل انتقال در تمام طول سال هستند.
مزایا و معایب نهال گلدانی:
مزایا: قابلیت انتقال و کشت در تمام طول سال
معایب: قیمت نهال بالا، هزینه حمل بالا
کاربرد نهال ریشه لخت
اگر کشاورز با برنامه ریزی لازم سیستم آبیاری و آماده سازی و تعویض خاک گودالهای نهال را در پاییز انجام دهد، بی تردید نهالهای ریشه لخت بهترین، اقتصادی ترین و ارزانترین گزینه ممکن برای کشت نهال پالونیا می باشند و استفاده از نهالهای ریشه لخت هزینه احداث باغ پالونیا را در واحد سطح کاهش خواهد داد چون نه تنها قیمت نهال ریشه ای ارزانتر از گلدانی است، بلکه هزینه حمل آن نیز دهها برابر کمتر از گلدانی می باشد.
مزایا و معایب نهال ریشه لخت
مزایا: ارزان، هزینه حمل پایین تر
معایب: عدم امکان کشت نهال در تمام طول سال و کشت در زمستان.
نتیجه گیری کلی
پس هزینه خرید و حمل نهال ریشه ای خیلی کمتر از نهال گلدانی می باشد، بنابراین منطقی است که به جای نهال گلدانی از ریشه ای استفاده شود.
اما در قسمت فوق ذکر شد که نهال گلدانی نیز کاربرد خود را دارد و نمی توان گفت که لزوما نهال ریشه لخت به طور مطلق بهتر است، چون معمولا برای کشت زمستانه از نهال ریشه ای و برای کشت بهاره و تابستانه از نهال گلدانی استفاده می شود.
اما علی رغم مقرون به صرفه بودن نهال ریشه ای، تنها مشکل بزرگ و اصلی نهالهای ریشه ای عدم امکان انتقال آنها برای تمام طول سال می باشد. نهال های ریشه ای فقط در زمان خواب زمستانه امکان انتقال و کاشت را دارند. اما نهالهای گلدانی در تمام طول سال قابلیت انتقال و جابجایی را دارند‌.
در حالی که در اسفندماه که اوج کاشت نهالهای ریشه ای است در برخی مناطق به دلیل یخبندان و برف و باران امکان کشت و آماده سازی زمین وجود ندارد و لذا فرصت کاشت نهال ریشه ای عملا از بین می رود و به ناچار کشاورز مجبور است، بعد از عید نهال گلدانی گرانتر را تهیه کرده و بکارد. زیرا صبر کردن برای اسفند سال بعد نیز، یکسال کار احداث باغ پالونیا را به تعویق خواهد انداخت و خرید نهال گلدانی با وجود اینکه گرانتر تمام می شود ولی استفاده از نهال گلدانی، باز هم منطق بیشتری نسبت به تعویق کار برای سال بعد خواهد داشت.
دلیل گران تر بودن نهال گلدانی به ریشه لخت، بالا بودن کیفیت بالاتر نهال گلدانی به ریشه ای نیست. نهال گلدانی علاوه بر نهال، شامل یک گلدان است (قیمت سطل ۱۲ لیتری خالی حدود ۳۰۰۰ تومان است)، هزینه خاک موجود در گلدان (حداقل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان خاک برای سطل ۱۲ لیتری)، هزینه کارگری گلدان زدن نهال ریشه لخت (بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان هزینه کارگری)، آبیاری و وجین گلدانها برای چند ماه و سود تولیدکننده نهال حدود ۵۰۰۰ تومان، در نهایت قیمت نهال گلدانی را به حدود دو برابر نهال ریشه ای می رساند.
دکتر حسن سلطانلو
دانشیار دانشگاه گرگان
آبان۱۳۹۸
چگونه می توان میزان آبدهی یک چاه عمیق را با در نظر گرفتن قطر لوله چاه به واحد اینچ به دِبی بر حسب واحد لیتر بر ثانیه تبدیل کرد؟ مقدار مساحت قابل کشت پالونیا با یک چاه عمیق، چگونه محاسبه می شود؟
برای محاسبه دبی آب،
معمولا عدد قطر لوله خروجی آب چاه عمیق با واحد اینچ را به توان می رسانند. مثلا فرض بر این است که یک چاه ۵ اینچ، مقدار ۵×۵ لیتر بر ثانیه (۲۵ لیتر بر ثانیه) خروجی آب دارد.
البته همیشه این روش درستی برای محاسبه دبی خروجی آب چاه عمیق نیست و دبی واقعی آب بستگی به این دارد که آب با چه فشاری از لوله خارج می شود. بهترین روش برای محاسبه دبی آب یک چاه عمیق بر حسب لیتر بر ثانیه محاسبه مدت لازم برای پر شدن یک تانکر با حجم مشخص است. مثلا می توان از یک ظرف ۲ متر مکعبی (۲۰۰۰ لیتری) استفاده کرد. مثلا اگر یک ظرف به حجم ۲ متر مکعب حدود ۸۰ ثانیه زمان نیاز داشته باشد، تا به طور کامل با لوله آب چاه عمیق پر شود، دبی خروجی آب حدود ۲۵ لیتر بر ثانیه خواهد بود.
دبی آب بر حسب لیتر بر ثانیه، با فشار آب ۱ کیلو پاسکال تا ۲ کیلو پاسکال به صورت ذیل رابطه دارد:
دبی (بر حسب لیتر بر ثانیه) لوله چاه عمیق با قطرهای مختلف (بر حسب اینچ) زمانی که فشار ۱ کیلوپاسکال باشد:
۱= ۰٫۶
۲= ۲٫۶
۳=۵٫۹
۴= ۱۰٫۵
۵= ۱۶٫۵
۶=۲۳٫۷
۸= ۴۲٫۳
دبی (بر حسب لیتر بر ثانیه) لوله چاه عمیق با قطرهای مختلف (بر حسب اینچ) زمانی که فشار ۲ کیلوپاسکال باشد
۱= ۱
۲= ۳٫۹
۳=۸٫۸
۴= ۱۵٫۷
۵= ۲۴٫۵
۶=۳۵٫۳
۸= ۶۲
مثال: اگر چاه عمیق ۵ اینچ آبدهی داشته باشد و در هر هفته ۳ ساعت سهمیه آب کشاورز باشد، در چه مساحتی می توان با این مقدار آب، پالونیا کشت کرد؟
فرض کنیم یک چاه عمیق ۵ اینچ، معادل ۲۵ لیتر بر ثانیه خروجی آب داشته باشد، در مدت سهمیه ۳ ساعته حدود (۲۷۰،۰۰۰=۲۵×۳×۶۰×۶۰) معادل ۲۷۰ متر مکعب یا ۲۷۰ هزار لیتر آب دهی دارد. البته ظرفیت آب کل سال سه ساعت سهمیه آب در هفته یک چاه ۵ اینج جمعا برابر ۱۳ میلیون لیتر یا ۱۳ هزار متر مکعب آب می باشد.
هر درخت پالونیا در دوره چهار سال اول رشد خود به حداقل ۲۰ لیتر آب در هفته نیاز دارد. بنابراین با مقدار ۲۷۰،۰۰۰ لیتر آب می توان (۱۳،۵۰۰=۲۰÷۲۷۰،۰۰۰) حدود ۱۳،۵۰۰ درخت پالونیا را کشت نمود. اگر امکان برداشت آب در پاییز و زمستان نیز مقدور باشد، چون آبیاری انجام نمی شود می توان آب مازاد را در یک استخر به طول ۵۰ به عرض ۵۰ و عمق ۲ متر در زمستان ذخیره نمود و از آن برای بهار و تابستان استفاده نمود، پس با استخر ذخیره آب، می توان دو برابر درخت پالونیا (۲۷،۰۰۰=۲×۱۳،۵۰۰) را کشت کرد. اگر پالونیا با تراکم ۴در۲ متر پالونیا کشت شود، می توان در یک هکتار ۱۲۵۰ درخت پالونیا را کشت کرد. بنابراین با تراکم ۴ در ۲ متر با یک چاه عمیق ۵ اینچ و سهمیه آب ۳ ساعت در هفته، حدود ۲۱.۶ هکتار را می توان کشت نمود و اگر کشت پالونیا با تراکم ۴در۴ متر انجام شود، مساحت زمین به دوبرابر یعنی ۴۳.۲ هکتار خواهد رسید.
اگر سهمیه آب یک چاه عمیق ۵ اینچ به طور کامل بدون محدودیت سهمیه آب به صورت انحصاری برای یک قطعه زمین اختصاص یابد، می توان بدون استخر ذخیره آب زمستانه حدود ۶۰۰ هکتار و با داشتن استخر ذخیره آب زمستانه، حدود ۱۲۰۰ هکتار زمین را به زیر کشت پالونیا با تراکم ۴ در ۲ متر برد.
در خاکهای شنی، مناطق بسیار گرم و خشک و نیز دوره چهارساله دوم، میزان مصرف آب ممکن است در حد همان ۲۰ لیتر ثابت بماند و یا به ۳ تا ۶ برابر افزایش یابد.
درخت پالونیا نهایتا تا چند متر می تواند رشد کند؟
در منابع علمی ذکر شده که درخت پالونیا تا حداکثر ۲۵ متر می تواند رشد کند.

البته به طور تجربی در جنگل تحقیقاتی دانشگاه گرگان، پالونیای ۱۸ ساله به ارتفاع ۲۸ متر نیز ثبت شده است. پالونیا در سالی که عملیات کف بر کردن انجام شود، می تواند تا ارتفاع حداقل ۶ و حداکثر تا ۸ متر رشد کند. البته اگر مدیریت فنی یا اقلیم مناسب نباشد، ارتفاع پالونیا در سال کف بر کردن، ممکن است به چهار متر نیز نرسد.
بنابراین مدیریت آبیاری، کوددهی، هرس هفتگی، وجود تخلل کافی در خاک، دما و نور مناسب می تواند تاثیر بسیار زیادی در رشد پالونیا داشته باشد.

پس از عملیات کف بر کردن، هرس جوانه های جانبی درخت پالونیا تا چه ارتفاعی ادامه می یابد؟
پس از کف بر کردن پالونیا هرس جوانه های جانبی گیاه به صورت هفتگی تا پاییز و بدون تاخیر انجام می شود.

اگر مدیریت کاشت و داشت و آبیاری پالونیا به صورت دقیق و فنی انجام شده باشد، در سالی که کف بر کردن انجام شده است، درخت پالونیا حداقل ۶ و حداکثر تا ۸ متر رشد خواهد کرد. افزایش ارتفاع در حد یک متر در نهایت حدود ۲۰ درصد تولید الوار را افزایش می دهد. بنابراین هرس فقط در سالی که کف بر کردن انجام شده باید انجام شود و نه در سال قبل از آن و عملیات هرس بی وقفه هر هفته تا پاییز ادامه می یابد.

در پاییز آبیاری گیاه پالونیا تا چه زمانی می بایست ادامه یابد؟

آبیاری در پاییز با فواصل بیشتر و در حد ضرورت انجام می شود.

با خزان و ریزش کامل برگهای پالونیا، آبیاری تا زمان جوانه زدن مجدد شکوفه ها در فصل بهار به طور کامل قطع می شود.

ایا تاکنون فروش چوب درخت پالونیا در ایران انجام شده و اگر پاسخ مثبت است، خریداران چه افراد یا شرکتهایی هستند؟
بله، اما البته خرید و فروش چوب پالونیا در سطح کاملا محدود انجام شده است. فعلا چون امکان معاملات عمده چوب پالونیا وجود ندارد، خریداران چوب پالونیا عمدتا در حد چند متر مکعب آنرا گاها برای کنجکاوی و گاها نیز برای تست الوار خرید و فروش می نمایند.
خرید و فروش چوب پالونیا به دلایل ذیل در سطح بسیار محدودی انجام می شود.
۱- عدم امکان پاسخگویی بخش تولید به تقاضای مصرف بازار به دلیل عدم وجود چوب کافی پالونیا برای عرضه به بازار، (چون اکثر مزارع چوب پالونیا در دو سال اخیر احداث شده اند).
۲- ناکافی بودن دانش فنی، عدم تطابق ماشین آلات و نیز عدم شناخت صنایع چوب از موارد مصرف و ویژگی های فنی چوب پالونیا. مثلا بسیاری از واحدهای صنایع مبلمان از وجود چوب پالونیا و بهترین گزینه بودن آن برای صنایع مبلمان بی خبرند.
۳- سَرخوردگی متقاضیان عمده خرید چوب پالونیا برای تامین چوب پالونیا برای قراردادهای چندهزار مترمکعبی مورد نیاز صنایع چوب و انتقال این معاملات به سمت چوبهای وارداتی
مثلا در چند مورد خاص درخواستهای عمده خرید چوب پالونیا، که بالای ۳ هزار متر مکعب چوب پالونیا از طرف برخی شرکت های صنایع چوب درخواست شد، به دلیل اجرای طرح تنفس جنگل، حتی امکان برداشت چوب از مزرعه ۵ هکتاری دانشگاه گرگان نیز فراهم نشد.
کیفیت چوب پالونیا به چوب کدامیک از درختان مشابه هست؟
چوب پالونیا، سبک، عایق، مستحکم و انعطاف پذیر است.

از نظر سبکی به چوب صنوبر (سبکتر از آن) و از نظر استحکام به چوب راش (مستحکم تر از آن) مشابهت دارد.

چرا برخی از درختان پالونیا که در فضای سبز شهری دیده می شوند تنه آنها کج و تنه درخت کوتاه می باشد؟

دلیل اصلی کج شدن تنه درخت کف بر نشدن نهال پالونیا می باشد، و علت کوتاه بودن تنه و چندشاخه ای شدن درخت در ارتفاع پایین عدم انجام هرس جوانه های جانبی می باشد.

آیا می توان درخت پالونیا را دور باغ و یا به عنوان بادگیر دور زمین زراعی کاشت؟

بله،
در صورت کشت درخت پالونیا دور باغ، چون مشکل نور خورشید و رقابت برای آن وجود ندارد برای دور زمین زراعی یا باغ، پالونیا می تواند، با فاصله ۱.۵ تا ۲ متر کشت شود.
البته پیشنهاد می شود، پالونیا با الگوی زیگزاک به صورت دو ردیفه دور زمین کشت شود، که بیشتر برای بادگیر استفاده می شود.

با توجه به آفتاب دوست بودن پالونیا، آیا رشد آن در خارج از استان های شمالی بیشتر است؟

بله، به شرط اینکه آبیاری منظم انجام گردد.

چون پالونیا آفتاب دوست است رشدش در خارج از شمال نه تنها کم نخواهد شد بلکه بیشتر نیز می شود اگر و تنها اگر مدیریت آبیاری به درستی انجام شود و گیاه با تنش خشکی طولانی مدت مواجه نشود که در آن صورت از نظر اقتصادی عملکردش کمتر از مناطق شمالی خواهد شد.
گزارشات نشان می دهد رشد قطری پالونیا در مشهد بهتر از گرگان بوده است.

آیا درخت پالونیا نیاز آبی بالایی دارد؟

خیر، نیاز آبی پالونیا بالا نیست اما بدون آبیاری منظم خشک خواهد شد.

درخت پالونیا به عدم آبیاری تحمل ندارد و خشک خواهد شد، اما مفهوم آن این نیست که نیاز آبی پالونیا بالاست. هر درخت پالونیا در دوره چهار ساله اول خود به حدود ۲۰ لیتر آب در هفته نیازمند است. به این ترتیب که با یک چاه ۶ اینچ با دبی ۳۶ لیتر بر ثانیه می توان ۱۵۰۰ هکتار را زیر کشت پالونیا برد.
در دوره چهار ساله دوم نیاز آبی پالونیا از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است.
اگر سطح آب زیر زمینی بالا باشد، بدون هیچ گونه آبیاری نیز دوام خواهد داشت (شرایط شمال ایران).
اما اگر پالونیا در مناطق بسیار خشک و کویری کاشته شود، برای مهاهای تیر و مرداد، برای تولید اقتصادی ممکن است عدد ۲۰ لیتر در هفته برای هر درخت به میزان ۵ برابر نیز افزایش یابد، هر چند با همان ۲۰ لیتر در هفته نیز خشک نخواهد شد.
آیا گیاهان دیگر را می توان به صورت تلفیقی با پالونیا کاشت؟
بله، به شرط اینکه گیاه سایه دوست بوده و از گروه درختان نباشد.

کشت درختان دیگر به صورت تلفیقی با پالونیا اشتباه بزرگی است.
کشت گیاه یکساله و درختچه ای نیز تنها تا سال چهارم مقدور می باشد و گیاهی که به صورت تلفیقی کشت می شود نباید از گروه گیاهان آفتاب دوست باشد.
معایب کشت تلفیقی:
۱- انجام عملیات شخم و دیسک ممکن تست ریشه های پالونیا را از گیاه اصلی جدا کرده و باعث بی نظمی در رویش پالونیا گردد.
۲- امکان هرس هفتگی در سال اول و دوم به دلیل امکان حرکت روی گیاه کاشته شده بسیار مشکل خواهد شد.

آیا عملیات کفبر کردن پالونیا می تواند بلافاصله بعد از خزان در پاییز انجام گردد؟

خیر، این کار تنها باعث پوسیدگی طوقه گیاه می شود،

چون ساقه پالونیا یک سوراخ به قطر مداد دارد که اگر کف بر کردن در پاییز انجام شود باعث نفوذ آب به داخل ساقه و یخ زدگی می شود. یخ زدن آب و افزایش حجم ممکن است باعث ایجاد شکاف و پوسیدگی طوقه گردد.
بنابراین منابع علمی توصیه کرده اند که عملیات کف بر کردن دقیقا زمانی انجام شود که شیره گیاه در آوندها شروع به حرکت کرده و اولین جوانه های برگ ظاهر شده باشد.

آیا امکان دارد نهالهای ریشه لخت را در زمستان کاشت و ابتدای بهار کفبر کرد؟ در این صورت آیا لزومی به کفبر کردن در سال بعد هم خواهد بود؟

بله، باید حتما سال بعد هم کف بر نمایید،

چون هدف اصلی کف بر کردن تحریک گیاه به رشد سیلندریک تا حد ۶ متر است و اگر عملیات کف بر کردن در سال دوم انجام نشود کیفیت و کمیت چوب تولیدی تحت تاثیر قرار می گیرد.
بنابراین به طور خلاصه می توان گفت اگر گیاه را موقع کشت کف بر کنید از دو هدف کف بر کردن، تنها یکی از آنها که عمود کردن زاویه گیاه به زمین است تامین می شود.
مزیت: این کار باعث می شود زاویه نهال نسبت به سطح زمین عمود گردد.
عیب: با بریدن چوب درخت ماده خشک ذخیره شده در ساقه دور ریخته شده و بنیه گیاه برای رشد اولیه کمتر می شود.

اگر درخت کف بر نشود چه مشکلی ایجاد می کند؟

اگر عملیات کف بر کردن پالونیا انجام نشود، مشکلات ذیل ایجاد می گردد:
۱- کاهش ارتفاع گرده بینه درخت و بطبع کاهش تولید چوب
۲- رشد کج درخت و انحنای گرده بینه و گاها ایجاد مشکل در روکش گیری از گرده بینه
۳- تمایل درخت به رشد جانبی بجای رشد سیلندریک و عمود و صاف درخت

دوره برداشت ۵ ساله پالونیا بهتر است یا دوره ۸ ساله؟ چرا قیمت چوب ۸ ساله با چوب ۵ ساله متفاوت است؟

معمولا چوب تولیدی در سال هشتم بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر قطر دارد، شکل دهی راحت تری برای تولید الوار با عرض مناسب و نیز روکش گیری را دارد.
اما اگر هدف تولید چیپس چوب و خاک اره باشد تفاوتی بین چوب ۴ ساله و ۸ ساله پالونیا از نظر قیمتی وجود نخواهد داشت. چوب پالونیا چون سبک است و کارخانه های تولید چیپس چوب و خاک اره، چوب را به صورت تنی خریداری می نمایند، قیمت چوب خشک شده پالونیا یک دوم تا یک چهارم قیمت اصلی آن و به صورت تُنی نرخ گذاری می گردد.
بنابراین بهترین کار این است که کشاورز به جای دوره ۵ ساله، دوره قطع درختان پالونیا را به ۸ سال افزایش دهد چون هم تولید چوب در سه سال آخر منتج به سال هشتم برابر ۵ سال اول است و هم اینکه چوب به جای تن به متر مکعب خرید و فروش می گردد.

قراردادهای تضمینی خرید چوب، که برخی شرکت ها و فروشندگان نهال پالونیا آن را تبلیغ میکنند، تا چه اندازه عملی هستند؟ آیا این قراردادهای غیر قابل اجرا، تنها بهانه ای برای فروش نهال به قیمت دهها برابر نرخ بازار نیست؟!!
اگر پاسخ این سوال صادقانه داده شود، غیر ممکن است شرکتی وجود داشته باشد که قراردادی خرید تضمینی چوب را با کشاورز امضاء نموده و تضمین واقعی که همان ارائه ضمانت نامه بانکی است را پیوست قرارداد کرده باشد. از جهت انجام ناپذیری چنین کاری، تصور کنید چطور ممکن است، یک فروشنده نهال بتواند، برای هزاران کشاورز بابت خرید چوب تولیدی، آنهم برای یک دهه بعد این تعداد ضمانت نامه بانکی را صادر کند؟!! بنابراین هیچ شرکتی، از این قاعده مستثنی نخواهد بود.
روند خرید و فروش چوب برای یک بنگاه اقتصادی، زمانی ادامه دارد که خرید و فروش چوب پالونیا واقعا توجیه اقتصادی داشته باشد. قطعا اگر خرید چوب پالونیا توجیه اقتصادی نداشته باشد، غیرممکن است یک بنگاه اقتصادی و یا شرکت خصوصی، به واسطه صرفا داشتن قرارداد با کشاورز بدون داشتن استطاعت مالی، همچنان بتواند چوب پالونیا را خریداری کند، اما امکان فروش آن را به هر دلیل در بازار مصرف نداشته باشد.
به همین دلیل است که برخی تولیدکنندگان و فروشندگان نهال پالونیا، در قراردادی که تحت عنوان خرید تضمینی چوب از کشاورز طرف قرارداد دارند، هیچگاه قراردادی که حاوی ضمانت نامه بانکی باشد را با کشاورز مبادله نمی کنند. بنابراین اگر کشاورزی وارد بحث تولید چوب می شود، نباید به امید این قراردادهای تحت عنوان تضمینی، اما بدون پشتوانه و ضمانت نامه بانکی باشد.
لذا شرکتی واقعا حمایت کننده کشاورز خواهد بود که بتواند همراه با تولید و ارائه نهال با کیفیت آن را با قیمت مناسب به کشاورز ارائه نماید، نه اینکه به بهانه خرید تضمینی چوب قیمت را نهال با دهها برابر نرخ بازار مصرف محاسبه و به کشاورز بفروشد. شرکتی واقعا حمایت کننده کشاورز خواهد بود که با ارائه اطلاعات فنی، در بحث تولید نهال پالونیا صادقانه عمل کرده، از اغراق گویی و دادن وعده های غیرعملی خودداری کند.
اگر هم شرکتی یا تولید کننده ای قول همکاری برای خرید چوب کشاورز را می دهد، کشاورز نباید این وعده های غیر عملی را باور کند.
نکته بعدی در امکان ناپذیری قرارداد تضمینی خرید چوب که باید به آن ذکر کرد، بحث نرخ گذاری قیمت خرید چوب می باشد. چون هیچ کس قادر نیست از همین امروز دقیقا قیمت چوب در چهارسال یا ده سال بعد را دقیق پیش بینی کند. بنابراین در قراردادهای خرید تضمینی، احتمالا نرخ خرید چوب ناعادلانه و به زیان کشاورز نرخ گذاری می گردد و اگر کشاورز آن را نپذیرد براحتی چنین قرارداد یکطرفه ای فسخ می گردد. بنابراین کشاورزان محترم به جای انعقاد قراردادهای بدون پشتوانه و فاقد ضمانت نامه بانکی معتبر، بهتر است با پذیرش ریسک اقتصادی تولید چوب پالونیا وارد این حوزه شده و اگر زراعت چوب پالونیا را شروع می کنند، تنها با اتکا به تحلیل اقتصادی دقیق بازار باشد، نه به امید وجود قرارداد تضمینی خرید چوب، که عملا قرارداد بدون پشتوانه و یکطرفه محسوب می شود.
دامنه دمایی حداقل و حداکثر سازگاری پالونیا در منابع علمی به چه مناطقی محدود می شود؟ امکان کشت پالونیا در چه اقلیم هایی وجود دارد؟

دامنه سازگاری پالونیا
پالونیا فورتنی از ۱۵- تا ۴۵+
پالونیا تومنتوسا از ۲۲- تا ۴۵+

به طور خلاصه:

هر زمان پالونیای ۴ ساله به قطر ۲۰ سانتی متر، در یک منطقه مشاهده شود، می توان تا حد زیادی امیدوار بود که پالونیا به آب و هوای آن منطقه سازگاری دارد و اگر پالونیای ۱۲ ساله با قطر ۶۰ سانتی متر مشاهده گردید، سازگاری پالونیا همراه با تولید اقتصادی با آن منطقه قطعی بوده است. در شهرهایی چون، گرگان، رشت، ساری، مشهد، تهران، کرج، ورامین، قم به خوبی سازگاری پالونیا به اثبات رسیده است.

 

در صورتی که کشاورز بخواهد در زمین زراعی اش پس از بریدن درختان پالونیا، به هر دلیلی قصد داشته باشد پروژه تولید چوب پالونیا را متوقف کرده و گیاه دیگری را جایگزین پالونیا کند، با توجه به توانایی رشد مجدد پالونیا پس از قطع، کشاورز با چه روشی می تواند پالونیا را به کلی از مزرعه خود حذف کند؟

بله، راه حل آسانی وجود دارد.
راه حل: پس از بریدن درخت پالونیا، اگر قصد حذف کردن کامل پالونیا در زمین در اولویت کشاورز باشد، راه حل بسیار ساده ای وجود دارد. پس از برش درخت چند عدد سوراخ به قطر ۱ و عمق ۱۰ سانتی متر با استفاده از یک دریل شارژی ایجاد کرده و داخل حفره ها یک علف کش عمومی (معمولا علف کش رانداب) ریخته و با چوب پنبه یا نایلون دهانه سوارخ ها را ببندید.
پس از ۱۰ روز تمام ریشه های درخت در داخل زمین حتی تا ریزترین آنها مرده و خشک می شود. کنده اصلی بعد از پوسیدن با تراکتور خارج می شود و ریشه های فرعی نیز در داخل زمین باقی مانده و تبدیل به کود گیاهی خواهد شد. علف کش عمومی نیز پس از ۱۰ روز تجزیه و به مواد آلی دیگر تبدیل خواهد شد.

چه قطری از درخت پالونیا قابلیت فروش دارد؟ و در سال چندم پس از کشت به قطر مناسب برای تولید الوار صنعتی با گرید عالی خواهد رسید؟

اگر درخت پالونیا با تراکم ۱۲۵۰ اصله درخت با فاصله ۲×۴ متر کاشته شود، برداشت اول می تواند با قطع نیمی از درختان (۶۲۵ اصله درخت) به صورت یک در میان در سال چهارم انجام گیرد. پس از قطع تراکم از ۱۲۵۰ اصله به ۶۲۵ اصله کاهش پیدا کرده و فاصله از ۴×۲متر به ۴×۴ تبدیل خواهد شد. اخیرا کشورهای اروپایی بیشتر این مدل را توصیه می کنند. چون چوب بیشتری در واحد هکتار قابل برداشت می شود.
اگر به فایل ذیل که به فرمت پی دی اِف ارسال شده توجه بفرمایید، قطر پالونیا در سال چهارم حدود ۲۰ سانتی متر خواهد شد که مناسب الوار صنعتی نخواهد بود اما به عنوان پایه معادن قابلیت کاربرد دارد و احتمالا براحتی ۱۰۰ تن چوب تر یا ۱۰۰ متر مکعب چوب خشک پالونیا قابل استحصال خواهد بود.
از ۶۲۵ درخت باقی مانده، ۳۱۲ درخت با قطر حدود حداقل ۳۵ و حداکثر ۴۰ سانتی متر در برداشت سال ۸ استحصال خواهد شد. چوب پالونیا با قطر ۴۰ سانتی متر در رده الوار صنعتی با گرید متوسط قرار می گیرد.
اکنون در سال هشتم تراکم باغ پالونیا به ۸×۴متر تبدیل شده است که برداشت بعدی می تواند در سال ۱۲ صورت گیرد. قطر چوب در سال دوازدهم حداقل ۵۰ و حداکثر ۶۰ سانتی متر و از نوع الوار صنعتی از نوع گرید عالی خواهد بود که گزینه فوق العاده و عالی برای صنایع مبلمان خواهد بود.
حال در سال دوازدهم نهالهایی که در سال چهارم قطع شده بودند، اکنون با رشد مجدد ۸ ساله شده اند و می توانند دوباره در سال دوازدهم برداشت شوند.
و این چرخه برداشت مکرر هر ۴ سال یکبار تکرار خواهد شد و شما با یک کارخانه تولید چوب روبرو هستید که انرژی اش را از خورشید و طبیعت می گیرد، برای شما پول چاپ می کند، برای همسایگان باغ شما، عطر و زیبایی و برای ساکنان کره زمین اکسیژن.
درخت پالونیا در اسپانیا به درخت اکسیژن Oxygen Tree معروف شده است.

پالونیا تا چه حد می تواند شوری آب یا خاک را تحمل کند؟ آستانه تحمل پالونیا در خاکها و آبهای شور چقدر است؟
اگر شوری از ۶۰۰۰ میلی گرم نمک در یک کیلوگرم خاک (یا یک لیتر آب) فراتر نرود، هیچ مشکلی برای تولید اقتصادی پالونیا بوجود نخواهد آمد. البته پالونیا تا شوری ۱۰،۰۰۰ میلی گرم نمک در یک کیلوگرم خاک (یا یک لیتر آب)  هم خشک نمی شود، اما تولید اقتصادی آن به شدت کاهش می یابد.
 برای آشنایی بیشتر با واحدهایی که شوری خاک را بیان می کنند، اجازه دهید به طور ساده درجه شوری تشریح شود.
شوری عبارت است از مقداری نمک حل شده در آب، مثلا اگر ۱۰ گرم نمک را در یک لیتر آب حل کنیم، اصطلاحا شوری خاک ۱ درصد خواهد بود، که درخت پالونیا بیشتر از آن را هرگز تحمل نکرده و خشک می شود.
شوری خاک علاوه بر درصد با واحد پی پی اِم (یک در میلیون) یا ppm یا میلی گرم بر لیتر هم بیان می شود.
پس شوری یک درصد=۱۰،۰۰۰ppm
یا ۱۰ هزار میلی گرم نمک بر هر کیلوگرم خاک
بنابراین پالونیا در شوری خاک و یا آب بالاتر از درجه ۱۰ هزار خشک می شود و در شوری بالاتر از درجه ۶ هزار تولید اقتصادی مناسب نخواهد داشت.
شوری علاوه بر واحد درصد و پی پی ام با واحدهای دیگری نیز بیان می شود که معمولا در برگه های آزمایش خاک و آب درج می شود. درجه شوری چون از طریق هدایت الکتریکی (EC) جریان برق اندازه گیری می شود و بدیهی است هدایت الکتریکی آب مقطر صفر است و جریان برق را از خود عبور نمی دهد. اما اگر به آب مقطر نمک اضافه شود، به تدریج جریان برق را از خود عبور داده و هدایت الکتریکی آن بالا می رود. واحد هدایت الکتریکی در برگه آزمایش خاک یکی از سه واحد ذیل است که همه برابر و معادل همدیگر هستند:
dS/m=mmhos/cm=mS/cm
dS/m=deciSiemens/meter
دسی زیمنس برمتر
mmhos/cm=milliMhos/centimeter
میلی موهس بر سانتی متر
mS/cm=milliSiemens/centimeter
میلی زیمنس بر سانتی متر
برای تبدیل واحدهای EC به واحد PPM یا درصد نمک، به راحتی از فرمولهای ذیل استفاده می شود.
مثلا اگر در برگه آزمایش خاک یا آب، EC بین ۰.۱ تا ۵ باشد آن را در ۶۴۰ ضرب کنید و ppm (میلی گرم نمک بر لیتر) را بدست آورید.
اگر در برگه آزمایش خا‌ک یا آب، EC  بالاتر از ۵ باشد، آن را در ۸۰۰ ضرب کنید و ppm (میلی گرم نمک بر لیتر) را بدست آورید.
مثلا اگر در برگه آزمایش خاک یا آب مزرعه شما، EC=6.12 dS/m باشد، شوری خاک بر حسب ppm (میلی گرم نمک بر لیتر) برابر
PPM=EC×۸۰۰=۶٫۱۲×۸۰۰=۴۸۹۶
۴۸۹۶ میلی گرم نمک در یک کیلوگرم خاک
یا ۴۸۹۶ میلی گرم نمک در یک لیتر آب
پس اگر در آزمایش خاک EC=6.12 شد، نهایتا برای هر یک کیلو خاک یا یک لیتر آب نزدیک به ۵۰۰۰ میلی گرم نمک وجود دارد.
حالا آیا می توان در این مزرعه پالونیا کاشت؟
پاسخ: بله
اگر شوری تا ۶۰۰۰ میلی گرم نمک در یک لیتر خاک (یا یک لیتر آب) فراتر نرود، هیچ مشکلی برای تولید اقتصادی پالونیا وجود نخواهد داشت. البته پالونیا تا شوری ۱۰،۰۰۰ میلی گرم نمک در یک کیلوگرم خاک و (یا در یک لیتر آب) خشک هم نمی شود، اما تولید اقتصادی آن به شدت کاهش می یابد.
چه عواملی باعث افزایش نرخ قیمت چوب در سالهای آینده خواهد شد؟

عواملی چون تورم سالیانه، کمبود منابع چوب در ایران، به پایان رسیدن منابع چوب کشورهای همسایه از جمله گرجستان، اجرایی شدن قانون طرح تنفس جنگلها و توقف برداشت چوب، افزایش جمعیت و تقاضای بیشتر بازار مصرف چوب، امکان پذیری صادرات چوب و برابری با قیمت جهانی در صورت موفقیت در اجرای طرح زراعت چوب و صدها عامل دیگر که قطعا باعث افزایش نرخ قیمت چوب در ایران خواهد شد.

برای کاشت پالونیا به منظور حصار زمین یا بادشکن یا برای دور باغ یا برای فضای سبز، چه فاصله ی کاشتی توصیه می شود؟ در صورت وجود دیوار دور زمین یا باغ چطور؟

درخت پالونیا به دلیل انعطاف بالای خود مقاومت زیادی در برابر باد از خود نشان داده و به عنوان یک بادگیر ایده آل عمل می کند.
در صورتی که پالونیا به عنوان حصار و بادگیر دور باغ مورد استفاده قرار گیرد می تواند با فاصله ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر کاشته شود.
در منابع علمی ذکر شده، اگر پالونیا در سال هشتم قطع نشود و تا سال ۱۲ حفظ شود، بهتر است حداقل با فاصله ۴ متر از دیوار کشت گردد.

در واحد هکتار و ۶۲۵ درخت و فاصله ۴×۴ متر چند کیلو عسل را می توان در باغ پالونیا استحصال کرد؟

طبق منابع علمی معتبر، عملکرد ۸۰۰ کیلو تا یک تُن عسل در باغ پالونیا قابل حصول است.

یه کندوی ۲۰ قاب از نژاد خوب و تو محیط پر گل میتونه طی مدت دو هفته حدود ۲۰ کیلو عسل خالص جمع کنه، بنابر این برای یک هکتار حدود ۵۰ کندو لازمه تا از تمام شهد تولیدی گلهای پالونیا در یک هکتار استفاده کنند.
به ازای هر ۱۲ تا ۱۵ درخت پالونیا یک کندوی ۲۰ قاب کافیه که قیمت یک کندوی خوب بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. البته کندوهای گرانتر هم وجود دارد.
چون هیچ گونه سم پاشی روی گلهای پالونیا انجام نمی شه، عسل تولید از نوع ارگانیک بوده و قیمت آن حدود هر کیلو ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان ارزش دارد که برای صادرات مناسب بوده و قیمت جهانی آن میانگین هر کیلو ۵ دلار می باشد.
نهال گلدانی بهتر است یا ریشه ای؟ چرا نهال گلدانی گرانتر است؟ آیا قطع شدن ریشه های نهال ریشه ای در زمان بیرون آوردن نهال برای انتقال، مشکل ایجاد می کند؟
هزینه خرید و حمل نهال ریشه ای خیلی کمتر از نهال گلدانی می باشد و منطقی است که به جای نهال گلدانی از ریشه ای استفاده شود.
نهال گلدانی و ریشه ای هر دو کاربرد خود را دارند و نمی توان گفت که کدامیک بهتر است. معمولا برای کشت زمستانه از نهال ریشه ای و برای کشت بهاره و تابستانه از نهال گلدانی استفاده می شود.
اما علی رغم مقرون به صرفه بودن نهال ریشه ای، تنها مشکل بزرگ و اصلی نهالهای ریشه ای عدم امکان انتقال آنها برای تمام طول سال می باشد. نهال های ریشه ای فقط در زمان خواب زمستانه امکان انتقال و کاشت را دارند. اما نهالهای گلدانی در تمام طول سال قابلیت انتقال و جابجایی را دارند‌.
 در حالی که در اسفندماه که اوج کاشت نهالهای ریشه ای است در برخی مناطق به دلیل یخبندان و برف و باران امکان کشت و آماده سازی زمین وجود ندارد و لذا فرصت کاشت نهال ریشه ای از بین می رود و به ناچار کشاورز مجبور است، بعد از عید نهال گلدانی گرانتر را تهیه کرده و بکارد. زیرا صبر کردن برای اسفند بعدی یکسال کار احداث باغ را به تعویق خواهد انداخت و خرید نهال گلدانی با وجود اینکه گرانتر تمام می شود ولی استفاده از نهال گلدانی، باز هم منطق بیشتری نسبت به تعویق کار برای سال بعد خواهد داشت.
اما چرا نهال گلدانی گران تر است؟ آیا کیفیت آنها از نهال ریشه ای بالاتر است؟
دلیلش کیفیت بالاتر نهال گلدانی به ریشه ای نیست. نهال گلدانی علاوه بر نهال، شامل یک گلدان است (قیمت سطل ۱۲ لیتری خالی حدود ۳۰۰۰ تومان است)، هزینه خاک موجود در گلدان (حداقل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان خاک برای سطل ۱۲ لیتری)، هزینه کارگری گلدان زدن نهال ریشه لخت (بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان هزینه کارگری)، آبیاری و وجین گلدانها برای چند ماه و سود تولیدکننده نهال حدود ۵۰۰۰ تومان، در نهایت قیمت نهال گلدانی را به حدود دو برابر نهال ریشه ای می رساند.
توجه بفرمایید نهال ریشه ای از زمین بیرون آورده شده و به گلدان منتقل می شود و اگر مدعی شده اند که نهال ریشه ای خوب نیست  پس نهال گلدانی هم خوب نخواهد بود چون در نهال گلدانی باز هم از همان نهال ریشه ای استفاده شده است.
چه قطری از درخت پالونیا قابلیت فروش دارد؟ و در سال چندم پس از کشت به قطر مناسب برای تولید الوار صنعتی با گرید عالی خواهد رسید؟

 

اگر پالونیا با تراکم ۱۲۵۰ اصله درخت با فاصله ۴×۲ متر کاشته شود، برداشت اول می تواند با قطع نیمی از درختان (۶۲۵ اصله درخت) به صورت یک در میان در سال چهارم یا پنجم انجام گیرد. پس از قطع تراکم از ۱۲۵۰ اصله به ۶۲۵ اصله کاهش پیدا کرده و فاصله از ۴×۲متر به ۴×۴ تبدیل خواهد شد. اخیرا کشورهای اروپایی بیشتر این مدل را توصیه می کنند. چون چوب بیشتری در واحد هکتار قابل برداشت می شود.
اگر به فایل ذیل که به فرمت پی دی اِف ارسال شده توجه بفرمایید، قطر پالونیا در سال چهارم حدود ۲۰ سانتی متر خواهد شد که مناسب الوار صنعتی نخواهد بود اما به عنوان پایه معادن قابلیت کاربرد دارد و تقاضای بازار مصرف آن نیز عالی است. احتمالا براحتی ۱۰۰ تن چوب تر یا ۱۰۰ متر مکعب چوب خشک پالونیا قابل استحصال خواهد بود.
از ۶۲۵ درخت باقی مانده، ۳۱۲ درخت با قطر حدود حداقل ۳۵ و حداکثر ۴۰ سانتی متر در برداشت سال ۸ استحصال خواهد شد. چوب پالونیا با قطر ۴۰ سانتی متر در رده الوار صنعتی با گرید متوسط قرار می گیرد.

اکنون در سال هشتم تراکم باغ پالونیا به ۸×۴متر تبدیل شده است که برداشت بعدی می تواند در سال ۱۲ صورت گیرد. قطر چوب در سال دوازدهم حداقل ۵۰ و حداکثر ۶۰ سانتی متر و از نوع الوار صنعتی از نوع گرید عالی خواهد بود که گزینه فوق العاده برای صنایع مبلمان خواهد بود.
حال در سال دوازدهم نهالهایی که در سال چهارم قطع شده بودند، اکنون با رشد مجدد ۸ ساله شده اند و می توانند دوباره برداشت شوند.
و این چرخه برداشت مکرر هر ۴ سال یکبار تکرار خواهد شد و شما با یک کارخانه تولید چوب روبرو هستید که انرژی اش را از خورشید و طبیعت می گیرد، برای شما پول چاپ می کند، برای همسایگان عطر و زیبایی و برای ساکنان کره زمین اکسیژن

برای یک منطقه که دمای حداقل آن ۱۵- و دمای حداکثر ۴۰+ می باشد، چه رقمی از پالونیا را پیشنهاد می کنید؟

فقط پالونیا فورتنی
دلیل:
– رتبه یک در سرعت
– کیفیت چوب مناسب
– توجیه اقتصادی بالا

منظور از بذر F1 وارداتی در پالونیا چیست؟
در حال حاضر تولید بذر F1 در پالونیا ناممکن و توجیه اقتصادی نداشته و به همین دلیل در هیچ نقطه از جهان نیز تولید نمی گردد.
حال با توضیح فوق، سوال دیگری در ذهن شکل می گیرد، تکلیف فروشندگان بذر و تولیدکنندگان نهال که مبادرت به بکارگیری عنوان بذر F1 وارداتی پالونیا یا تولید نهال از بذر F1 وارداتی پالونیا می شوند، چیست؟
پاسخ احتمالا بسیاری از آنها اطلاعات زیادی از فن آوری تولید بذر هیبرید F1 نداشته و در حالت خوشبینانه سعی دارند با درج این عنوان کیفیت نهالهای تولیدی خود را موجه تر از سایرین جلوه دهند و در حالت بدبینانه تصور می کنند اطلاعات علمی جامعه پایین است و می تواند باورپذیر گردد.
بذر F1 چیست
بذر F1 حاصل گرده افشانی کنترل شده والد پدری به عنوان گرده دهنده و والد مادری به عنوان گرده گیرنده است. اگر سیستم ژنتیکی نرعقیمی در یک گونه وجود نداشته باشد برای اینکار باید با استفاده از پنس پرچمهای گل والد مادری به عنوان اندام تولیدکننده گرده حذف شده و پس از پاکت گذاری و ایزوله کردن آن گل، از دانه های گرده والد پدری به صورت مصنوعی گرده افشانی را انجام داد. بذر هیبرید ذرت، گوجه فرنگی، خیار، هندوانه و صدها گیاه دیگر با این روش توسط کمپانی های تولید کننده بذر هیبرید تولید و فروخته می شود. لازم به ذکر است که این نوع بذرها یکبار مصرف بوده و کشاورز نمی تواند در سال دوم اقدام به بذرگیری و کاشت کند چون تفرق ژنتیکی مانع از تکرار مجدد پایه هیبرید به همان شکلی که در نسل قبل وجود داشته می شود. در انسان هم تفرق ژنتیکی موجب می شود که فرزندان کاملا مشابه والدین خود نباشند.
آیا تولید بذر F1 در پالونیا انجام شده است؟
خیر انجام نشده است، و در آینده نیز تلاشی در جهت تولید بذر F1 پالونیا صورت نخواهد گرفت.
چون برای تولید بذر F1، دو لاین خالص (۱۰۰ درصد هموزیگوت) از پالونیا موردنیاز است، ایجاد لاینهای خالص و ۱۰۰ درصد هموزیگوت، در گونه های گیاهی یکساله به سالها زمان نیاز دارد و در مورد گیاهان چندساله درختی، انجام آن گاها حتی ناممکن می گردد. به همین دلیل است که در تکثیر درختان میوه از جمله گردو، هلو، شلیل و …، به جای تولید بذر هیبرید F1، از روش پیوند زدن برای تکثیر آنها استفاده می شود. بنابراین تولید بذر هیبرید F1 در درختان یا غیرممکن و یا در حالت ممکن به دلیل امکان کپی کردن با روش پیوند و قلمه، هیچ گونه توجیه عقلانی و اقتصادی برای کمپانی تولید بذر ندارد.
آیا می توان پالونیا را در خاکهایی که مشکل ماندآب دارند کشت کرد؟

بله می توان با ایجاد نهر کاشت اما خیر ماندآب را تحمل نمی کند و احتمال خشک شدن درختان بسیار بالاست، در سیل اخیر گلستان چند مزرعه چوب به همین دلیل خشک شد،
راه حل:
اما با ایجاد یک نهر بزرگ در بین ردیف های درختان این کار ممکن است. برای آموزش نحوه احداث باغ پالونیا در اراضی ماندآبی لطفا فیلم کامل آموزشی پالونیاپایدار در لینک ذیل را در اینستاگرام مشاهده فرمایید.

به ازای هر نهال ۱ تا ۲ ساله و هر درخت ۳ سال به بالا نحوه آبیاری به چه صورت است؟

بصورت قطره ای :
(چند لیتر در هفته؟)؛ ۲۰ لیتر در هفته
(چند دقیقه با چه میزان فشار؟)؛ یک ساعت با خروجی ۸ لیتر بر ساعت با قطره چکان سایز ۸
(در هر نوبت بپای هر نهال و درخت پمپاژ بشه عملکرد عالی خواهد داشت؟)؛ دو روز در میان ۸ لیتر و در هفته ۲۰ لیتر
(در استانهای شمالی و در خارج استانهای شمالی به چه صورت هست ؟) فرقی نمی کند، اما منطقه شمال شاید اگر آبیاری متوقف شود درخت زنده می ماند، اما در مناطق مرکزی قطع آبیاری فاجعه بار بوده و مساوی است با مرگ گیاه
(ساعات مناسب آبیاری ؟) بهتر است در شب آبیاری انجام شود تا تبخیر از سطح خاک حداقل شود.

راهنمایی گونه گل ده و شرایط گلدهی و همچنین پوشش سبز درختان پالونیا
شکل، رنگ و اندازه گلهای سه گونه پالونیا فورتنی، پالونیا الانگاتا و پالونیا تومنتوسا
درخت پالونیا پس از پایان خواب زمستانه قبل از اینکه برگ دهد، ابتدا پر از گل می شود که از نیمه دوم اسفند و تا اوایل اردیبهشت ادامه دارد. حجم گل در درخت پالونیا به قدری بالاست که این گیاه را در ردیف اول گیاهان گلدار، برای زنبورداری و تولید عسل کرده است.
به طوری که می توان بین ۸۰۰ کیلو تا یک تُن عسل ارگانیک را از باغ پالونیا استحصال کرد
آیا نهال های هیبریدی با گونه مادری تفاوت قیمتی زیادی داره؟ و این که رشد گونه مادری با هیبریدی ها متفاوت است؟
پالونیا فورتنی یا پالونیای هیبرید؟
پالونیا فورتنی در میان تمام گونه های پالونیا سریع ترین رشد ممکن و به همراه پالونیا الانگاتا بالاترین کیفیت چوب را دارا می باشد، بنابراین مناطقی که پالونیا فورتنی جواب می دهد با توجه به رشد سریع و برتری چوب تولیدی، بهتر است از پالونیا فورتنی استفاده شود، گونه پالونیا تومنتوسا بالاترین تحمل سرمایی را در میان تمام گونه های پالونیا دارد اما در عوض رشد کمتری را دارا می باشد. به دلیل مشکلات متعدد در گونه پالونیا تومنتوسا برای استفاده در زراعت چوب و نیز عدم امکان کاشت پالونیا فورتنی در مناطق بسیار سرد در مناطق شمالی چین، در این کشور این دو گونه دورگ گیری شده و هیبرید شنگ تونگ تولید شد. در هیبرید شنگ تونگ تحمل سرمایی از گونه پالونیا تومنتوسا و رشد عالی درخت از گونه پالونیا فورتنی به عاریت گرفته و با هم ترکیب شد. اما در نهایت هیبرید شنگ تونگ همانند تمام دورگ ها، خصوصیات حدواسط هر دو گونه را دارا می باشد. یعنی نه کاملا شبیه پالونیا تومنتوساست و نه کاملا شبیه پالونیا فورتنی می باشد. مثالی که می توان از این دست دورگ گیری ها که توسط انسان انجام شده ذکر کرد دورگ گیری اسب و الاغ است که بنام قاطر نامگذاری شده است و قاطر خصوصیت حداوسط را اسب و الاغ را داراست و قاطر نه کاملا شبیه الاغ است و نه به طور کامل شبیه اسب، و فقط برای حمل بار در مناطق کوهستانی مناسب است. جایی که اسب به دلیل وزن بالا در شیب کوهپایه سقوط می کرد و الاغ نیز قدرت لازم برای حمل بار در شیب ها را نداشت، بنابراین همانطور که برای مسابقه بهتر است به جای قاطر از اسب استفاده شود، به دلیل اثبات سازگاری ۲۵ ساله گونه پالونیا فورتنی در ایران و عدم وجود اطلاعات برای سازگاری بلندمدت مربوط به پالونیای هیبرید شنگ تونگ، شاید منطقی نباشد که خیلی صریح، هیبرید شنگ تونگ را برای همه استان ها و شهرهای ایران توصیه کرد. بنابراین بهتر است فعلا تا زمان اثبات سازگاری بلندمدت پالونیای هیبرید، فعلا تنها در مناطق بسیار سرد که گونه پالونیا فورتنی جواب نداده، اقدام به توصیه برای کشت هیبرید شنگ تونگ نمود. خوشبختانه درختان پالونیا فورتنی با عمر بالای ده سال در مناطق سردسیری چون مشهد نیز دچار مشکل نشده اند و به نظر می رسد گونه فورتنی احتمالا در حد سرمای ایران به بیشتر مناطق کشور سازگاری از خود نشان داده است. با وجود اینکه در مزایا و تحمل به سرمای هیبرید شنگ تونگ شبهه ای وارد نیست و نمی توان آن را انکار کرد، اما باز هم تاکید می گردد قدرت تحمل سرمایی هیبرید شنگ تونگ همواره پایین تر از پالونیا تومنتوسا می باشد و ادعا برخی تولیدکنندگان نسبت به تحمل دماهای ۴۰ تا ۵۰ درجه زیر صفر برای پالونیا هیبرید شنگ تونگ و سایر گونه های پالونیا، نه در هیچ منبع علمی سندیت داشته و نه از طریق مراجع علمی و اساتید دانشگاه تایید می شود.
یک مشکل بزرگ دیگر در مورد پالونیای  هیبرید که تنها در ایران وجود دارد موضوع فروش پالونیای هیبرید بدون ارایه گواهی معتبر از سوی یک مرجع ذی صلاح می باشد. این موضوع باعث شده شناسایی تولیدکننده ای که واقعا رقم هیبرید را تولید می کند خیلی سخت گردد. بیشتر تولیدکنندگانی که ادعای تولید هیبرید شنگ تونگ را دارند، چون هیچ گواهی از یک مرجع رسمی همچون موسسه ثبت نهال و بذر برای تایید ادعای خود ندارند، نمی توان تنها به ادعای آنها اعتماد و اکتفا کرد، چون متاسفانه اثبات شده است عده ای سودجو بدون داشتن هرگونه گواهی نامه از مراجع معتبر، نهال های با تکثیر بذری تومنتوسا و فورتنی را به اسم هیبرید با قیمت های بسیار بالایی می فروشند!!!
این در حالی است که برخی تولیدکنندگان نهال با درج عنوان تریپلوئید به عقیم بودن بذر نهال تولیدی خود اشاره می نمایند که فاقد هر گونه پشتوانه علمی بوده و همان اندازه که وجود پالونیای تریپلوئید عقیم شبهه برانگیز بوده و توسط مراجع علمی تایید نمی شود، اثبات تولید بذر در نهال هایی که بنام پالونیای تریپلوئید به فروش رسیده است، خود سند دیگری بر ابطال ادعای عقیم بودن پالونیای هیبرید تحت عنوان پالونیا تریپلوئید است. از طرف دیگر چون بذر پالونیای هیبرید توسط کمپانی های معتبر تولید فروش می رسد یکی دیگر اسنادی است که باید در ادعای پالونیای هیبرید عقیم بیشتر شک شود. ادعای تولید پالونیای هیبرید عقیم می تواند یک توهین و نیز گرفتار شدن در دام یک کلاهبرداری برای کشاورزانی باشد که تمایل به سرمایه گذاری برای زراعت چوب پالونیا را دارند. بنابراین به کشاورزانی قصد کاشت پالونیا را دارند توصیه می شود در صورت عدم ارائه گواهی نامه معتبر از سوی مراجع ذی صلاح از جمله، موسسه ثبت و گواهی نهال و بذر به ادعای نوع هیبریدی بودن یا عقیم بودن بذر نهال پالونیا شک نموده و ارائه مدرک معتبر را از فروشنده مطالبه نمایند.
دکتر حسن سلطانلو
دانشیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
کیفیت و تراکم چوب پالونیا به چه شکل است و گونه های مختلف در این زمینه متفاوتند؟
از میان ۹ گونه قرار گرفته در جنس پالونیا تنها ۳ گونه قابلیت کشت برای زراعت چوب دارند:
۱- پالونیا فورتنی:
رشد سریع، مقاوم به گرما، قابلیت تولید الوار صنعتی
۲- پالونیا الانگاتا:
رشد طولی بیشتر، تاج باریکتر و امکان کشت بیشتر در واحد هکتار، کیفیت چوب بالا
۳- پالونیا تومنتوسا:
مقاومت بیشتر به سرما، رشد کمتر نسبت به دو گونه دیگر، تاج درخت پهن تر
بیشترین سطح زیر کشت برای زراعت چوب را پالونیا فورتنی به خود اختصاص داده است.
استخر به طول ۱۵ متر در ۱۵ متر و عمق ۲.۵ متر چه تعداد نهال پالونیا را پاسخ گو می باشد؟

اگر این استخر پر شود گنجایش ۵۰۰ متر مکعب آب یا ۵۰۰،۰۰۰ لیتر آب را خواهد داشت. هر نهال پالونیا در هفته نیاز به ۲۰ لیتر آب دارد و پالونیا ۲۴ هفته (۶ ماه) نیاز به آبیاری دارد و در فصل زمستان بعد از خزان نیازی به آبیاری ندارد. پس اگر هر نهال پالونیا ۲۴ هفته و هر هفته یکبار ۲۰ لیتر آبیاری شود، جمعا به ۴۸۰ لیتر آب در سال نیاز دارد.
حال استخر فوق با گنجایش ۵۰۰ متر مکعب یا ۵۰۰،۰۰۰ لیتر، اگر در فصل زمستان تنها یکبار آبگیری شود، می تواند ۱۰۰۰ نهال پالونیا را به مدت یکسال آبیاری نماید.

نهالهای پالونیا در صورت آلودگی و انسداد آوندی، در چه سالی پس از کاشت خشک می شوند؟

نهالهای آلوده به بیماری پالونیا معمولا از همان ابتدای کاشت با رشد کم کاملا مشخص می شوند. اوج آلودگی آوندی در سال سوم و چهارم رخ می دهد و اگر انسداد آوندی کامل شود، پالونیا به یک باره در مدت تنها چند روز خشک می گردد.

14 نظرات
 1. علی

  سلام
  مفهوم کف بر کردن نهال پائولونیا ی یکساله چیست؟

  پاسخ
  1. مدیر سایت

   سلام جهت دریافت پاسخ خود به بخش https://sbbproduct.ir/faqs/ مراجعه نمایید

   پاسخ
 2. توحید شایسته

  سلام، باغ نزدیک رودخانه س، حدود ۲ماه در سال سطح آب به سطح زمین نزدیکه (کمتر از یک متر)، به نظرتون پالونیا جواب میده؟ خراسان رضوی

  پاسخ
  1. مدیر سایت

   سلام لطفا برای دریافت پاسخ خود در کانال / گروه تلگرامی ما عضو شوید با تشکر

   پاسخ
 3. پهلوانی

  سلام جناب سلطانلو

  اطلاعات مفید و صادقانه ای در سایت شما پیدا کردم که بسیاری از سوالات بنده را جواب داد
  امیدوارم با فراهم شدن مقدمات زمینه همکاری با شما ایجاد شود
  ارادتمند پهلوانی

  پاسخ
 4. رهبرمقدم

  سلام احتراما جهت تست پالونیا در دو منطقه کرمان و ایرانشهر تعدادی نهال نیاز دارم
  لطفا باتوجه به اینکه کرمان تابستان های نسبتا گرم و زمستان سرد دارد و ایرانشهر تابستان های زیاد گرم و زمستان معتدل دارد بفرمایید چه نمونه ای را پیشنهاد میدهید
  با تشکر

  پاسخ
 5. میثم

  پس از اردیبهشت و اتمام گل های پالونیا کندوها رها میشوند تا سال بعد؟ باید باکندوها در این مدت چه کرد؟

  پاسخ
 6. میثم

  بعد گل دهی درخت در سال سوم در هر سال تقریب ۸۰۰ کیلو عسل در هکتار برداشت میگردد؟

  پاسخ
 7. میثم

  طبق مقاله «بررسی اثرات تلفیق آزولا با کودهای آلی و غیرآلی بر شاخص‎های رویش صنوبر دلتوئیدس»
  کمپوست آزولا ۱۰۰%، بیشترین تاثیر را در بهبود خصوصیات شیمیایی خاک و در نهایت رشد گیاه داشت
  ایا این مطلب درباره پالونیا تحقیق شده و کمپوست ازولا بر روی پالونیا اثر مشابهی دارد؟

  پاسخ
 8. میثم

  ایا اصلاح ژنتیکی روی گیاه پالونیا با هدف افزایش سرعت رشد ان صورت گرفته؟
  مثلا در افزایش رشد و زیست‌توده در گیاه صنوبر با بیان بیشتر PtCYP85A3 تحقیقات انجام شده
  ویا تحقیق زیر
  دو ژن موجود در درختان صنوبر موسوم به PXY و CLE را اصلاح کردند؛ این دو ژن، مسئول سرعت تقسیم سلولی در تنه‌های درختان هستند.
  درختان صنوبر به خودی خود سریع رشد می‌کنند و محققان نشان دادند، با مجاب‌کردن این ژن‌ها به بیان بیش از حد، این درختان با سرعت دو برابر از حالت طبیعی رشد کرده و برگ‌های بلندتر، عریض‌تر و بیشتری را رشد می‌دهند.
  ایا پالونیا تراریخته شده با هدف رشد بیشتر خارجی یاو ایرانی موجود هست؟ اگرقراره موجود هست این نهالها تا چند درصد رشد بیشتری دارند؟

  پاسخ
 9. علی

  سلام نهال پالونیای من شکست نگاه کردم وسط تنه سوراخ بود به نظرتون کار کرم خراط هستش یا طبیعت درختی اینجوریه

  پاسخ
  1. مدیر سایت

   با سلام
   شما میتوانید پرسش خود را در کانال تلگرامی ما جستجو کنید
   http://t.me/PaulowniaPaydar

   پاسخ
 10. شهرام

  سلام. آیا پالونیا در خوزستان که دمای هوا در روزهای پی در پی در فصلهای گرم سال بالای ۵۰ درجه است، با موفقیت امکانپذیر است؟

  پاسخ
  1. مدیر سایت

   با سلام
   شما میتوانید پرسش خود را در کانال تلگرامی ما جستجو کنید
   http://t.me/PaulowniaPaydar

   پاسخ

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *